Menu

Recenzja: "Totalna rywalizacja. Wojny za kulisami F1"

Totalna rywalizacja. Wojny za kulisami F1

Ross Brawn uznawany jest za najwybitniejszego stratega w Formule 1 i to właśnie jego osoba stała za największymi sukcesami Ferrari, a także obecną dominacją Mercedesa. Chyba nie potrzeba większej reklamy do tego, aby przekonać kogokolwiek o tym, że książka "Rywalizacja totalna. Wojny za kulisami F1" jest godna polecenia.

Autorami tej publikacji są Ross Brawn i były dyrektor generalny zespołu Williams Adam Parr. Ma ona formę dialogu dwóch postaci, które zmierzyły się z drugim obliczem Formuły 1. Jak wiadomo rywalizacja nie kończy się w tym sporcie na pojedynku kierowców na torze, lecz także i poza nim dochodzi do wielu zakulisowych, kontrowersyjnych zdarzeń, mających realny wpływ na układ sił w stawce.

Pierwsza część książki poświęcona jest karierze Rossa Brawna, a we wstępie również Adam Parr poświęcił kilka słów na opisanie swojej przygody z Formułą 1. Tematem przewodnim spisanych rozmów tych dwóch postaci jest strategia rozumiana jako planowanie, podejmowanie określonych decyzji, aby osiągnąć określony cel. Bardziej przystępnym językiem można wyjść od sformułowania tezy takiej, że Adam Parr szuka odpowiedzi na pytanie, co zrobił źle, jaki popełnił błąd, iż pomimo jak najbardziej właściwych prac nad przywróceniem zespołu Williamsa na właściwe tory, został zwolniony.

Dlatego też to właśnie Adam Parr wyszedł z inicjatywą przygotowania takiej, a nie innej książki z będącym uosobieniem sukcesu w Formule 1 Rossem Brawnem.

Lektura ta jest adresowana także dla fanów Formuły 1 i faktycznie mogą oni znaleźć dla siebie kilka ciekawych rzeczy. Szczególnie swoją wiedzę można poszerzyć o naprawdę unikatowe wiadomości takie, jak wygląda ten sport od strony szefa zespołu, mechanika czy inżyniera. Niemniej jednak główne założenie jest zupełnie inne. Książka ta ma być pewnego rodzaju poradnikiem dotyczącym tego, jak zachowywać się w trudnych sytuacjach biznesowo-politycznych. Takich nie brakuje w życiu codziennym i Adam Parr wraz z Rossem Brawnem rozkładają tak właśnie rozumianą strategię na składniki pierwsze, odnosząc się przy tym do konkretnych wydarzeń z historii Formuły 1.

Za najciekawszy fragment "Rywalizacji totalnej. Wojny za kulisami F1" można uznać rozważania Rossa Brawna dotyczące jego przygody z zespołem Mercedes. Część z fanów Formuły 1 z pewnością o tym pamięta, że Brytyjczyk niespodziewanie zrezygnował z pracy w tej ekipie pod koniec 2013 roku, czyli tuż przed okresem wielkiej dominacji tego zespołu. Jakie były tego powody? Kto do tego przyłożył rękę? Wszystko jest dokładnie opisane i daje mocno do myślenia.

Interesująca dyskusja, która znajduje się w tej książce dotyczy również Ferrari. Przypomnijmy, że to Ross Brawn jest ostatnim liderem tej ekipy, który doprowadził ją do mistrzowskiego tytułu. Co prawda, gdy Kimi Raikkonen sięgnął po koronę w sezonie 2007, wówczas Rossa w zespole już nie było, lecz ten samochód był efektem jego prac. Postawiono fundamentalne i niezwykle aktualne pytanie o to, dlaczego Ferrari nie może wrócić na szczyt. Odpowiedź również, co zaskakujące jest dość konkretna. Czy Sergio Marchonne, dyrektor generalny grupy FIAT, wręczy egzemplarz tej książki szefowi ekipy Maurizio Arrivabene?

Słowem podsumowania, warto słuchać mądrych ludzi i z całą pewnością Adam Parr oraz Ross Brawn zaliczają się do takiego grona. Książka "Rywalizacja totalna. Wojny za kulisami F1" w sposób bardzo przystępny daje swoiste lekcje strategii Formuły 1 i przy tym daje zupełnie inne światło na różne, trudne do zrozumienia z zewnątrz wydarzenia mające miejsce w tym sporcie. Dla każdego fana Formuły 1 naturalnie jest to pozycja obowiązkowa.

Image © Wydawnictwo SQN