Menu

Le Mans warte x1.5 w super sezonie FIA WEC 2018/19

6 Hours of Bahrain

24-godzinny wyścig w Le Mans będzie liczony półtorakrotnie w super sezonie 2018/2019. Taką decyzję podjęli organizatorzy Długodystansowych Mistrzostw Świata.

O możliwości porzucenia podwójnego punktowania najważniejszego wyścigu w kalendarzu zaczęto spekulować we wrześniu, kiedy ogłaszano super sezon 2018/2019, będący wstępem do zmiany na zimowy format serii.

Teraz szef serii Gerard Neveu potwierdził, że przygotowano trzy rodzaje punktacji w zależności od długości wyścigu.

Nie będziemy mieli podwójnych punktów w Le Mans, ale różne punktacje na 24-godzinny, wyścig na 1500 mil i sześciogodzinne wydarzenia - powiedział Francuz.

Planuje się, aby rywalizacja w Le Mans liczona była półtora razy, co daje 37.5 punktów dla zwycięzców każdej z klas. Dodatkowo ci, którzy zapunktują w trakcie wyścigu na amerykańskim torze Sebring, gdzie zostanie rozegrana rywalizacja na 1500 mil, mają dostać 1.25 więcej niż zakłada standardowa punktacja.

W następnym sezonie mają zostać rozdane tylko trzy tytuły mistrzowskie – po jednym dla najlepszych kierowców w prototypach i GT oraz dla najlepszego producenta samochodów GT. Istnieje także pomysł mniej ważnego pucharu, który przekazanyby został najszybszym w klasie LMP1.

Finalny format poszczególnych klasyfikacji i zatwierdzenie punktacji poznamy najprawdopodobniej po następnym spotkaniu Światowej Rady Sportów Motorowych, planowany na początek grudnia.

Image © Michelin