Menu

Vinales najszybszy pierwszego dnia testów na torze w Walencji

Maverick Vinales / Movistar Yamaha

Maverick Vinales był najszybszym kierowcą podczas pierwszego dnia posezonowych testów MotoGP w Walencji, korzystając z zeszłorocznej ramy, z kolei drugi z kierowców Movistar Yamahy – Valentino Rossi zaliczył potężną wywrotkę.

Urzędujący mistrz świata MotoGP w 2017 roku Marc Marquez przewodził stawce przez większą część sesji testowej, ale w ostatniej godzinie kierowcę Repsol Hondy wyprzedził Johann Zarco, a następnie czas Francuza poprawił Maverick Vinales.

Vinales pokonał tor Ricardo Tormo w czasie 1:30.189 na ramie w specyfikacji 2016 oraz najprawdopodobniej na rozwiniętym silniku na sezon 2018, jednak nie zostało to potwierdzone przez zespół. Hiszpan testował również nową aerodynamiczną owiewkę.

Drugi z kierowców Movistar Yamahy – Valentino Rossi, zakończył dzień z czwartym najszybszy czasem oraz zaliczył potężną wywrotkę na początku sesji testowej. Włoch wypadł z zakrętu numer 10, po czym motocykl uległ kompletnemu zniszczeniu na poboczu, zaś Rossi wyszedł z wypadku bez szwanku.

Kierowca klienckiego zespołu Yamahy – Johann Zarco, zakończył na drugiej lokacie, z czasem gorszym 0.2 sekundy od najszybszego Vinalesa, osiągając swój najlepszy rezultat na motocyklu w tegorocznej specyfikacji.

Marquez podobnie jak Dani Pedrosa i Cal Crutchlow, testowali kompletnie nowy motocykl na sezon 2018 z nową ramą i silnikiem. Hiszpan jednak, swój najlepszy czas (1:30.501) wykręcił korzystając z tegorocznego motocykla, co pozwoliło mu na zajęcie trzeciej lokaty.

Dobry debiut na motocyklu Ducati zaliczył Jack Miller, który podczas swoich pierwszych jazd na włoskiej maszynie, był najszybszym kierowca włoskiego producenta wykręcając piąty najszybszy czas.

Za Australijczykiem znaleźli się Aleix Espargaro oraz duet fabrycznego zespołu Ducati – Andrea Dovizioso oraz Jorge Lorenzo. Fabryczny zespół włoskiego producenta nie zdecydował się na przedwczesny debiut przyszłorocznego modelu Desmosedici GP18 i zarówno kierowcy fabryczni jak i Danilo Petrucci korzystali jedynie z ewolucji tegorocznego modelu.

Swoje debiuty na motocyklu MotoGP zaliczyli Takaaki Nakagami, który był najszybszym kierowcą wśród debiutantów oraz Franco Morbidelli oraz Xavier Simeon. Kontuzjowanego Toma Luthiego na motocyklu Marc VDS zastępował Takuma Takahashi.

Podczas pierwszego dnia testowego na tor nie wyjechał motocykl Suzuki, ponieważ wewnątrz zespołu wykryto drobną infekcję wirusową, przez co Andrea Iannone oraz Alex Rins nie pojawili się na torze.

Wypadek na pierwszym mierzonym okrążeniu zaliczył również Alvaro Bautista, który zaliczył wywrotkę w zakręcie numer 1. Po krótkim dochodzeniu ustalono, że do incydentu doszło przez awarię skrzyni biegów.

Image © Yamaha Motor Racing