Menu

Pierer: Zarco to jedyny zawodnik MotoGP, który mógłby jeździć w KTM

Johann Zarco

Za nami niesamowity sezon 2017. Bitewny kurz nie zdążył jeszcze dobrze opaść, a niektórzy myślą już o sezonie… 2019! Mowa tu o austriackim producencie KTM.

Stefan Pierer, dyrektor generalny KTM chce, aby Pol Espargaro pozostał w zespole. Od wielu tygodni krążyły plotki, które mówiły o tym, że firma chętnie widziałaby w swojej ekipie obecnego mistrza MotoGP – Marca Marqueza.

Debiutujący w tym sezonie KTM zaskoczył całkiem niezłą dyspozycją. Pol Espargaro przyjechał do mety cztery razy w pierwszej dziesiątce (kolejno 8,7,8 i 6 miejsce), natomiast Bradley Smith dwa (7 i 9 miejsce).

W 2018 roku skład zespołu KTM w klasie MotoGP pozostaje niezmieniony. Pol Espargaro i Bradley Smith będą zawodnikami etatowymi, a Mika Kallio będzie pełnił rolę testera.

Stefan Pierer potwierdził, że kierownictwo już zastanawia się nad doborem kierowców na sezon 2019.

Chcę, aby w naszej ekipie został Pol Espargaro. Chłopak na to zasługuje. Poza tym bardzo pasuje do naszego zespołu – deklaruje szef KTM.

Pierer skomentował także plotki dotyczące Marka Marqueza: Będę szczery: Marquez jest wyjątkowym talentem w swojej własnej lidze. Jeśli wygrywa, to jest Marquez. Jeśli przegra, to motocykl jest winien. Co więcej, takie podpisanie przyniosłoby skutek odwrotny od zamierzonego w naszym programie młodych zawodników, który zbudowaliśmy dosyć starannie. Mamy dwa młode talenty w Moto2 – Oliveirę i Bindera. Tych dwóch zawodników jest w stanie dołączyć do MotoGP już w 2019 roku. W dłuższej perspektywie, Brad Binder może stać się czołowym zawodnikiem królewskiej klasy. On jest Bogiem hamowania! Przekonałem się o tym na torze w Walencji. Nie chcę wydawać tylu pieniędzy na zawodnika takiego jak Marquez, a tym samym zablokować motocykle dla naszych własnych potomków.

Dostarczymy zespół satelicki dla MotoGP w 2019 roku. Wydaje mi się, że ten zespół, który wystawiamy jest z tego samego materiału, co ekipa fabryczna. Zawodnicy nie dostają maszyn z zeszłego roku. Chcemy obsługiwać zespół MotoGP w 2019 roku tak jak zespoły juniorskie. Moglibyśmy ściągnąć tam motocyklistów z Moto2 i zdobyć ich doświadczenie. Taki jest pomysł. Każdy zawodnik Moto2 będzie potrzebował rok lub dwa, aby zdobyć doświadczenie w MotoGP - kontynuował.

Którego z najlepszych zawodników chciałaby zobaczyć Stefan Pierer w swoim zespole? Odpowiedź jest krótka: Johan Zarco.

Kiedy patrzę na tabelę mistrzostw, widzę tylko i wyłącznie Zarco. Przez dwa lata prowadził w Moto3 z Akim Ajo i wygrał Red Bull Rookies Cup na KTM. On wie, jak jeździć na KTM. Jeśli pytasz mnie, mówię: To jedyny motocyklista MotoGP, którego poważnie rozważam na 2019 rok - zakończył.

Image © Michelin