Menu

Marc Marquez z pole position do finałowej rundy MotoGP w sezonie 2017

Marc Marquez / Repsol Honda

Marc Marquez, lider klasyfikacji kierowców i walczący o czwarte najwyższe trofeum w Motocyklowych Mistrzostwach Świata, do niedzielnego starcia o Grand Prix Walencji wystartuje z pole position, mimo wywrotki pod koniec drugiej sesji.

Q1

Pierwsza sesja kwalifikacyjna należała do braci Espargaro. Pol z zespołu KTM pod koniec wyznaczył czas na poziomie 1:30.893, natomiast Aleix z Aprilii znalazł się jedynie 0.020 sekundy za swoim bratem, co dało obojgu awans do Q2.

Na trzeciej pozycji znalazł się natomiast Maverick Vinales, który stracił do najszybszego Hiszpana 0.137 sekundy i do niedzielnego starcia wyruszy z trzynastej lokaty.

Słabe tempo zaprezentował także Danilo Petrucci z OCTO Pramac Racing, który osiągnął piąty czas, wyprzedzając Cala Crutchlowa, który z powodu wywrotki przedwcześnie zakończył walkę o awans.

Q2

Hiszpan już od początku kwalifikacji zaprezentował dobrą jazdę i po swoim szybkim okrążeniu z czasem 1:30.424, wskoczył na pierwszą lokatę, poprawiając się następnie na 1:29.897, na koniec swojego pierwszego przejazdu.

Zawodnik Repsol Hondy rozpoczął swój drugi przejazd, na twardej mieszance z przodu, jednak stracił panowanie nad motocyklem w czwartym zakręcie, co spowodowało wywrotkę i nie pozwoliło Hiszpanowi na kontynuację swoich przejazdów.

Najbliższym rywalem Marqueza w walce o pole position był natomiast Andrea Iannone z Suzuki, który znalazł się na drugim miejscu z czasem 1:30.399, jednak ostatni przejazd Johanna Zarco za sprawą 1:30.246, pozbawił Włocha drugiej lokaty i musiał się zadowolić trzecim miejscem.

Czwarte miejsce finalnie należało do Jorge Lorenzo, który na początku sesji prezentował dobre tempo, wykręcając czas w postaci 1:30.460, jednak późniejsza wywrotka nie dała Hiszpanowi możliwości dalszej walki o pierwszą lokatę.

Na piątym miejscu drugą sesję kwalifikacyjną zakończył Dani Pedrosa (1:30.589), przed Michele Pirro (1:30.764) i Valentino Rossim (1:30.848) oraz Aleixem Espargaro z Aprilii, który pod koniec Q2 również wypadł z toru.

Słabsze tempo odnotował tymczasem Andrea Dovizioso z Ducati, główny rywal Marqueza w walce o tytuł. Włoch początkowo plasował się na ostatniej dwunastej lokacie, jednak zdołał poprawić swój przejazd i wskoczył na dziewiąte miejsce, tracąc ponad sekundę do najszybszego Hiszpana.

Dziesiąty ostatecznie był Alex Rins (1:30.972) z Suzuki, przed Polem Espargaro (1:31.044) i Jackiem Millerem (1:31.190).

Image © Michelin