Menu

Dublet Ducati w Grand Prix Malezji, Dovizioso utrzymuje szanse na tytuł mistrzowski

Andrea Dovizioso / Ducati

Andrea Dovizioso zwyciężył w przedostatnim wyścigu w sezonie 2017 i utrzymał swoje szanse w walce o tytuł mistrzowski po tym jak Marc Marquez ukończył wyścig tuż za podium. Za plecami Dovizioso do mety dojechał jego partner z zespołu Jorge Lorenzo, a za kierowcami Ducati wyścig ukończył najszybszy z kierowców Yamahy – Johann Zarco.

Najlepiej do wyścigu wystartował Jorge Lorenzo ale to Johann Zarco wyszedł jako pierwszy wyjechał z pierwszego zakrętu. Za plecami Francuza, walczyli kierowcy Ducati z kierowcami Repsol Hondy. Po pierwszym okrążeniu na pierwszej lokacie znajdował się Johann Zarco, a za jego plecami Jorge Lorenzo i walczący o tytuł Marc Marquez i Andrea Dovizioso, a czołową piątkę uzupełniał Dani Pedrosa.

Świetnie pierwsze okrążenie przejechał Bradley Smith, ponieważ przebił się na 6. lokatę. Z kolei czołową 10 uzupełniali Alex Rins, Scott Redding, Loris Baz i Valentino Rossi. Fatalne pierwsze okrążenia pojechał Maverick Vinales, który po dwóch okrążeniach znajdował się na piętnastą pozycję.

na czwartym okrążeniu w przedostatnim zakręcie Andrea Dovizioso zaatakował Marca Marqueza, jednak w ostatnim zakręcie Hiszpan odzyskał swoją pozycję. Z kolei Włoch nie był dłużny i powrócił na trzecią lokatę w trzecim zakręcie toru Sepang.

Alex Rins na piątym okrążeniu zakończył rywalizację w pierwszym zakręcie, w którym zaliczył wywrotkę, z kolei na kolejnym okrążeniu w zakręcie numer 7 wywrócił się Loris Baz i podobnie jak Hiszpan zakończył rywalizację na asfalcie.

Johann Zarco po tym jak odskoczył na blisko 2 sekundy, z okrążenia na okrążenia tracił swoją przewagę na rzecz Jorge Lorenzo, który zbliżył się do Francuza 0.6 sekundy. Zarco był jedynym kierowcą w czołówce jadącym na miękkiej tylnej oponie deszczowej, z kolei będący za plecami Francuza – Lorenzo, Dovizioso i Marquez.

Po 8 okrążeniach na czele utrzymywał się Johann Zarco przed Jorge Lorenzo, Andreą Dovizioso, Marciem Marquezem, Dani Pedrosą, Scott’em Redding’iem, Polem Espargaro, Valentino Rossim, Danilo Petrucci Alvaro Bautista.

Na dziewiątym okrążenie doszło do roszady na czele stawki, ponieważ Zarco na jednym okrążeniu stracił swoją pierwszą lokatę na rzecz kierowców Ducati (Jorge Lorenzo, Andrea Dovizioso). Do Francuza powoli zbliżał się również Marc Marquez, który starał się nie ryzykować i przesadnie przyciskać, mając w tyle głowy wczorajszą wywrotkę na suchym torze w kwalifikacjach.

Świetny wyścig po 12 okrążeniach jechał Danilo Petrucci, który po starcie z ostatniego pola startowego, awansował na szóstą lokatę. Z kolei za Lorenzo jak cień podążał Dovizioso, z kolei Marquez który zbliżył się do Zarco na blisko 1 sekundę, coraz więcej tracił do Francuza.

Na 5 okrążeń przed końcem wyścigu błąd w ostatnim zakręcie popełnił Jorge Lorenzo po tym jak przestrzelił dohamowanie do zakrętu i dzięki temu na czoło stawki awansował Andrea Dovizioso, dzięki czemu nadal miał szansę na tytuł mistrzowski, po tym jak Marquez coraz więcej tracił do trzeciego Zarco.

Ostatecznie Dovizioso utrzymał swoją pozycję i zwyciężył szósty wyścig w tym sezonie, przed swoim partnerem zespołu Jorge Lorenzo. Za plecami duetu Ducati znalazł się Johann Zarco i po raz pierwszy od swojego domowego Grand Prix Francji na torze Le Mans stanął na podium.

Za czołową trójką znaleźli się kierowcy zespołu Repsol Hondy (Marc Marquez i Dani Pedrosa), z kolei za duetem japońskiego producenta znalazł się Danilo Petrucci i Valentino Rossi. Z kolei czołową 10 uzupełnili Jack Miller przed Maverickiem Vinalesem i Polem Espargaro.

Punkty z Malezji wywieźli również Bradley Smith, Scott Redding, Hector Barbera i Cal Crutchlow. Bez punktów po wyścigu na torze Sepang zostali Michael van der Mark, Andrea Iannone i Tito Rabat. Wyścigu z kolei nie ukończyli Sam Lowes, Karel Abraham, Loris Baz i Alex Rins.

Image © Ducati Corse