Menu

Zapowiedź Grand Prix Australii: Czy Marquez ponownie odskoczy Dovizioso?

Phillip Island

Przed nami drugi z rzędu weekend ścigania najszybszych kierowców motocyklowych świata. Po emocjonującym Grand Prix Japonii przyszedł czas na jazdę po szybkim torze Phillip Island w ramach Grand Prix Australii.

W zeszłym sezonie wyścig w Australii zdominował Cal Crutchlow, który po błędzie Marca Marqueza okazał się zwycięzcą. To jednak Hiszpan do czasu wywrotki był bezkonkurencyjny, niestety błąd zakręcie numer 4 pozbawił go szansy na zwycięstwo. Nie miało to jednak wpływu na losy mistrzostwa bowiem Marquez zdobycie tytułu przypieczętował w Japonii.

W tym roku to również Hiszpan będzie zdecydowanym faworytem do zwycięstwa. Marquez w 15 dotychczas rozegranych wyścigach aż w 10 stawał na podium, a w 5 zwyciężał. W Japonii przez niesprzyjające warunki nie był wstanie uciec stawce, a nawet gonił prowadzącego do pewnego momentu Danilo Petrucciego.

W końcowej fazie wyścigu kierowca Repsol Hondy zażarcie walczył o zwycięstwo z Andreą Dovizioso jednak poległ on na ostatnim okrążeniu, kiedy to najpierw Włoch wyprzedził Marqueza, a później skutecznie odparł atak Hiszpana w ostatnim zakręcie.

Dzięki zwycięstwu, kierowca Ducati zbliżył się do Marqueza na 11 punktów i nadal nie jest bez szans na zdobycie pierwszego tytułu dla włoskiego producenta od 2007 roku. „Dovi” wydaje się jednak w Australii na straconej pozycji, bowiem tor Phillip Island to płynny i szybki tor, który nie posiada wielu mocnych hamowań i przyspieszeń. Włoch prawdopodobnie postara się jak najbardziej niwelować straty do najgroźniejszego rywala.

Trzeci w klasyfikacji Maverick Vinales, ponownie nie zachwycił podczas deszczowego wyścigu na torze Motegi podobnie jak jego zespołowy partner Valentino Rossi zajmujący piątą lokatę w mistrzostwach. Vinales mimo matematycznych szans na tytuł, już na dobre stracił je w Japonii, po kolejnym w tym sezonie słabym wyścigu. Hiszpan ponownie zajął odległą lokatę przez co jego strata do Marqueza wzrosła do 41 punktów, a do Dovizioso 30 punktów.

Włoch z kolei przed weekendem zapowiadał, że czuje się jeszcze lepiej niż w Aragonii i jest gotowy do walki o zwycięstwo, jednak poważne problemy Movistar Yamahy na mokrym torze mocno ten plan pokrzyżowały. Rossi nie ukończył wyścigu po wywrotce.

W Japonii słaby weekend zaliczył rozdzielający kierowców Yamahy Dani Pedrosa. Po przeciętnych treningach i kwalifikacjach, domowy weekend dla Hondy zwieńczył wywrotką w wyścigu. Hiszpan jednak pomaga zespołowi na tyle, aby zespół Repsol Hondy przewodził w klasyfikacji zespołowej.

Informacje na temat Grand Prix Australii

Zwycięzca wyścigu 2016: Cal Crutchlow, LCR Honda - 40:48.543
Pole position 2016: Marc Marquez, Repsol Honda - 1:30.189
Najszybsze okrążenie wyścigu 2016: Cal Crutchlow, LCR Honda - 1:29.494
Pełna nazwa toru: Phillip Island
Długość toru: 4.448 KM
Ilość okrążeń: 27
Dystans wyścigu: 120.096 KM
Ilość zakrętów lewych: 7
Ilość zakrętów prawych: 5
Szerokość toru: 13 M.
Długość najdłuższej prostej: 900 M.
Wybór opon: Slick: Miękkie / Pośrednie / Twarde; Deszczowe: Ekstra Miękkie / Miękkie
Image © Michelin