Menu

GP Japonii: Zarco sensacyjnym zdobywcą pole position, Marquez dopiero trzeci

Johann Zarco / Monster Yamaha Tech 3

Johann Zarco został niespodziewanym zdobywcą pole position do niedzielnego wyścigu na torze Motegi. Drugie pole startowe zdobył Danilo Petrucci, a dopiero trzeci Marc Marquez, który na drugi przejazd zdecydował się na założenie opon typu slick.

Q1

W Q1 niespodziewanie znalazł się Maverick Vinales i musiał po raz pierwszy od dłuższego czasu. Poza Hiszpanem w pierwszej części kwalifikacji między innymi wziął również Scott Redding i Cal Crutchlow.

Jako pierwszy mierzone okrążenie pokonał Tito Rabat, jednak po chwili czas Hiszpana poprawił Maverick Vinales z czasem 1:56.760. Na swoim pierwszym mierzonym okrążeniu fantastycznie pojechał Pol Espargaro, który z czasem 1:55.793 poprawił czas kierowcy Movistar Yamahy.

Z dwójki gwarantującej do Q2 kilka chwil później Vinalesa wypchnął Cal Crutchlow z czasem 1:56.744. Z kolei Brytyjczyka wypchnął Alvaro Bautista.

Na drugim przejeździe Maverick Vinales ponownie przebił się do czołowej dwójki, jednak Hiszpana ponownie wyprzedził Bradley Smith dzięki czemu pojawiła się szansa na wejście dwóch kierowców KTM’a.

Na ostatnim okrążeniu poprawił swój rezultat Pol Espargaro i z czasem 1:55.258 awansował do Q2. Za Hiszpanem znalazł się jego partner z zespołu Bradley Smith ze stratą i niespodziewanie duet KTM’a zapewnił sobie awans do drugiej części czasówki.

Za duetem austriackiego producenta na trzeciej pozycji znalazł się Loris Baz. Dopiero czwarty czas odnotował Maverick Vinales, który przeżywa bez wątpienia najtrudniejszy weekend wyścigowy w tym sezonie. Piąta lokata przypadła Cal’owi Crutchlow’owi, który był na szybkim okrążeniu jednak błąd na wyjściu z ostatniego zakrętu pozbawił go szansy na awans do kolejnej części.

Czołową dziesiątkę Q1 uzupełnili Alvaro Bautista, Hector Barbera, Sam Lowes, Tito Rabat i Karel Abraham. Czech zaliczył wywrotkę na swoim ostatnim okrążeniu będąc na szybkim okrążeniu.

Q2

Drugą część kwalifikacji mierzonym okrążeniem rozpoczął Alex Rins z czasem 1:57.624. Hiszpan jednak nie utrzymał pierwszej lokaty bo po chwili jego czas poprawiło wielu kierowców, mimo błędu w ostatnim zakręcie i z czasem 1:53.903 awansował na czoło stawki.

Niespodziewanie na oponach typu slick na tor wyjechał Valentino Rossi, jednak pierwsze dwa okrążenia nie były dobre w jego wykonaniu.

Przed drugimi przejazdami na drugiej pozycji znajdował się Danilo Petrucci, za Włochem Johann Zarco, czwarty był Jorge Lorenzo, a czołową piątkę uzupełnił Aleix Espargaro.

Dobre tempo prezentował Pol Espargaro, który awansował na drugą lokatę. Przed ostatnim kółkiem na pole position awansował Johann Zarco. Na kolejnym okrążeniu po trzech dobrych międzyczasach w ostatnim stracił i nie poprawił swojego rezultatu.

Z drugiego pola do jutrzejszego wyścigu będzie startował Danilo Petrucciego. Marc Marquez wyruszy ostatecznie z trzeciego pola startowego, po tym jak zdecydował się na opony typu slick przez co nie miał szansy na poprawę swojego rezultatu i stracił do zdobywcy pole position 0.4 sekundy.

W czołowej piątce znaleźli się Aleix Espargaro i Jorge Lorenzo tracąc odpowiednio blisko 0.5 sekundy i 0.8 sekundy. Z dopiero szóstego pola wystartuje Dani Pedrosa, który był ostatnim kierowcą ze stratą poniżej 1 sekundy.

Siódma i ósma lokata należały do największej niespodzianki tego weekendu, a więc duetu KTM’a, który po raz pierwszy w historii awansował do Q2. Bradley Smith tym razem znalazł się przed Polem Espargaro.

Dopiero z dziewiątego pola wystartuje wicelider mistrzostw, który w kwalifikacjach stracił ponad 1 sekundy do swojego najgroźniejszego rywala w mistrzostwach Marc Marqueza. Kolejne pozycje przypadły duetowi Suzuki. Alex Rins wyprzedził swojego partnera z zespołu Andreę Iannone o 0.2 sekundy.

Ostatnią pozycję w drugiej części kwalifikacji zajął Valentino Rossi, który nie zdecydował się na założenie opon na mokrą nawierzchnię przez co stracił ponad 4 sekundy do zdobywcy pole position, kierowcy klienckiego zespołu Yamahy – Johanna Zarco.

Image © Michelin