Menu

GP Japonii: Marquez dominuje na mokrym torze, potężny wypadek Crutchlow'a z Lorenzo

Marc Marquez / Repsol Honda

Marc Marquez był najszybszy na mokrym torze Motegi w pierwszej sesji treningowej Grand Prix Japonii, będąc szybszym od drugiego kierowcy Aleixem Espargaro o 0.9 sekundy.

Pierwszy trening odbył się w trudnych warunkach. Marquez przez większość sesji znajdował się na czele stawki. Lider mistrzostw awansował na pierwszą lokatę po około 15 minutach trwania sesji, wyprzedzając Mavericka Vinalesa z czasem 1:58.303.

Kierowca Repsol Hondy kontynuując jazdę powiększył swoją przewagę po kilku mierzonych okrążeniach do aż 1.3 sekundy wykręcając czas 1:56.439. Dopiero w połowie sesji stawka zaczęła się zbliżać do Marqueza zmniejszając straty i przewaga Hiszpana spadła do 0.2 sekundy nad drugim Scottem Redding’iem z zespołu Pramac Racing.

Po nieznacznym poprawieniu swojego wyniku na 1:56.341, Marquez zakończył sesję z czasem 1:55.418, wyprzedzając drugiego Aleixa Espargaro o 0.875 sekundy.

Redding utrzymał miejsce w czołowej trójce tracąc 1.099 sekundy, wyprzedzając kierowców fabrycznego zespołu Ducati - Jorge Lorenzo i Andreę Dovizioso, którzy stracili do Marqueza odpowiednio 1.235 sekundy i 1.246 sekundy.

Lorenzo przedwcześnie zakończył trening po tym jak w zakręcie numer 9, został ścięty przez Cala Crutchlowa.

Kierowca LCR Hondy wykręcił siódmy najszybszy czas okrążenia za plecami Johanna Zarco, a przed Alexem Rinsem, który w dobry sposób wykorzystał nową aerodynamiczną owiewkę Suzuki. Z kolei czołową dziesiątkę uzupełnili Vinales i Bradley Smith.

Zarówno Valentino Rossi oraz Dani Pedrosa będą chcieli zapomnieć jak najszybciej o wyniku w porannej sesji treningowej na torze Motegi, po zajęciu odpowiednio 19. i 20. lokaty oraz stracie wynoszącej ponad 3 sekundy do najszybszego kierowcy.

Dobrze poradził sobie zastępujący chorego Jonasa Folgera Kohta Nozane, będąc nawet w czołowej szóstce na początku sesji, jednak ostatecznie zajął 15. lokatę.

Inni japońscy kierowcy Katsuyuki Nakasuga (Yamaha) oraz zastępujący kontuzjowanego Jack’a Miller’a w zespole Marc VDS - Hiroshi Aoyama, zajęli ostatnie pozycję w tabeli wyników, odpowiednio 23. i 24. lokatę.

W trakcie sesji wywrócili się jeszcze Tito Rabat oraz Andrea Iannone, z kolei problemy mechaniczne z pierwszym motocyklem miał kierowca Pramac Racing – Danilo Petrucci, jednak wznowił jazdę na drugim motocyklu.

Image © Michelin