Menu

Zapowiedź Grand Prix Japonii: Kierowcy rozpoczynają trzytygodniowe tournée po torach w Azji i Australii

Marc Marquez / Repsol Honda

Po trzytygodniowej przerwie, zawodnicy Motocyklowych Mistrzostw Świata wracają na tor. Przed najszybszymi kierowcami świata ostatnia prosta w tegorocznych mistrzostwach. W ten weekend rozpoczną oni trzytygodniowy maraton wyścigowy. Ich pierwszym przystankiem będzie Grand Prix Japonii na torze Motegi.

Dla trzech producentów (Hondy, Yamahy, Suzuki) będzie to domowa runda. Ponownie głównym faworytem do zwycięstwa będzie lider mistrzostw Marc Marquez. Hiszpan od Grand Prix Katalonii nie schodzi z podium z wyjątkiem wybuchu silnika w Grand Prix Wielkiej Brytanii. Kierowca Repsol Hondy zwyciężył w dwóch ostatnich wyścigach, nie startując z pole position.

W minionym sezonie na torze Motegi, wyścig zdominował Marquez, który wygrał z przewagą 3 sekund na drugim Andreą Dovizioso i 4 sekund nad trzecim Maverickiem Vinalesem. Hiszpan wówczas wykorzystał doskonale słabszy wyścig Yamahy, których kierowcy nie ukończyli zmagań na japońskim obiekcie. Dzięki temu Marquez mógł świętować zdobycie tytułu trzy rundy przed zakończeniem sezonu.

Do Japonii ze stratą 16 punktów przyjedzie Andrea Dovizioso. Włoch mimo dobrego startu i pierwszych okrążeń wyścigu w Aragonii, z czasem trwania wyścigu spadał w klasyfikacji i ostatecznie zajął dopiero siódme miejsce. Dovizioso zazwyczaj notuje dobre wyniki w japońskiej rundzie, a tym razem mając do dyspozycji zdecydowanie najlepszy motocykl w historii swoich startów w barwach Ducati, z pewnością będzie dużym zagrożeniem dla Marqueza.

Trzeci w klasyfikacji generalnej Vinales, na cztery rundy do końca sezonu traci do lidera 28 punktów. Hiszpan musi znów zacząć zwyciężać, jeśli chce mieć realne szanse na zwycięstwo. Kierowca Movistar Yamahy dotychczas w tym sezonie miał momenty lepsze, ale zdecydowanie więcej miał momentów gorszych.

Świetnie rozpoczął sezon zwyciężając w dwóch pierwszych wyścigach, wszystko jednak posypało się w Grand Prix Ameryk, gdzie zaliczył pierwszą wywrotkę. Od tego czasu Vinales wygrał jedynie we Francji na torze Le Mans, a na podium pojawił się jeszcze tylko trzy razy. Wygląda na to, że marzenie o zdobyciu mistrzostwa już w pierwszym sezonie w barwach Yamahy, musi przełożyć na kolejny sezon.

Dani Pedrosa, zajmujący czwartą lokatę w mistrzostwach z pewnością liczy na kolejne podium. Hiszpan zaprezentował fantastyczne tempo na torze Motorland Aragon, przebijając się z szóstej na drugą pozycję. Podobnie jak Dovizioso, Pedrosa ma dobre wspomnienia z toru Motegi, na którym zwyciężał trzykrotnie.

Po spowodowanej przez kontuzję absencji w Grand Prix San Marino, w Aragonii na tor powrócił Valentino Rossi. Włoch mimo kontuzji zdecydował się na start w Grand Prix, co spotkało się z uznaniem zarówno kierowców jak i całego światka Motocyklowych Mistrzostw Świata. Rossi zajął świetną trzecią pozycję w kwalifikacjach i zajął doskonałe piąte miejsce w wyścigu, kończąc go tuż za plecami Vinalesa. Kierowca Movistar Yamahy z pewnością w ten weekend będzie w jeszcze lepszej formie fizycznej i ponownie będzie chciał zabłysnąć i zaskoczyć kierowców walczących o mistrzostwo.

Informacje na temat Grand Prix Japonii

Zwycięzca wyścigu 2016: Marc Marquez, Repsol Honda - 42:34.610
Pole position 2016: Marc Marquez, Repsol Honda - 1:43.954
Najszybsze okrążenie wyścigu 2016: Marc Marquez, Repsol Honda - 1:45.576
Pełna nazwa toru: Twin Ring Motegi
Długość toru: 4.801 km
Ilość okrążeń: 24
Dystans wyścigu: 115.224 km
Ilość zakrętów lewych: 6
Ilość zakrętów prawych: 8
Szerokość toru: 15 m.
Długość najdłuższej prostej: 762 m.
Wybór opon: Slick: Miękkie / Pośrednie / Twarde; Deszczowe: Miękkie / Pośrednie
Image © Michelin