Menu

Zapowiedź Grand Prix Aragonii: Czy ktoś zatrzyma hegemonie Marca Marqueza i Andrei Dovizioso?

Marc Marquez / Repsol Honda

Przed nami ostatnia runda przed azjatycko-australijskim tournée Motocyklowych Mistrzostw Świata. Najlepsi motocyklowi kierowcy świata zagoszczą na torze MotorLand Aragon, gdzie odbędzie się Grand Prix Aragonii.

Jak w każdym wyścigu w tym sezonie nie można wytypować głównego faworyta do zwycięstwa. Najbliżej jednak wydają się być tego liderzy mistrzostw Marc Marquez i Andrea Dovizioso, którzy doskonale radzą sobie w zarówno suchych jak i deszczowych warunkach, na szybkich oraz wolniejszych torach. Prezentują również najrówniejszą formę w tym sezonie.

Grand Prix Aragonii, które zadebiutowało w kalendarzu mistrzostw w 2010 roku, zdominowali kierowcy Repsol Hondy. Reprezentanci japońskiego producenta zwyciężali aż w 5 z 7 dotychczas rozegranych wyścigów – dwukrotnie zwyciężali Casey Stoner oraz Marc Marquez, raz Dani Pedrosa. Dominacje Hondy zdołał przerwać Jorge Lorenzo, który w barwach Yamahy zwyciężył dwukrotnie.

Statystyki w rywalizacji Marquez – Dovizioso, faworyzują Hiszpana, jednak obecny sezon pokazuje, że najbardziej prawdopodobne scenariusze nie sprawdzają się już od pierwszej sesji treningowej. Czy i tym razem będzie podobnie?

Za plecami liderów mistrzostw rywalizować o podium powinni Maverick Vinales oraz Dani Pedrosa. Zarówno kierowca Movistar Yamahy jak i reprezentant Repsol Hondy, z pewnością będą chcieli wrócić na zwycięską ścieżkę. Vinales na swoje kolejne zwycięstwo czeka już od Grand Prix Francji, z kolei Pedrosa od Grand Prix Hiszpanii.

Po fatalnym wyścigu o Grand Prix San Marino do walki o najwyższe pozycje będzie chciał się również włączyć Johann Zarco. Dwukrotny mistrz świata Moto2 na torze Misano walczył ostatkiem sił o zdobycie punktu, który wywalczył dzięki dopchaniu swojego motocykla do linii mety. Francuz na torze MotorLand Aragon z pewnością postara się pokazać, że jego słabsza dyspozycja w Misano była jedynie wypadkiem przy pracy.

Z kolei drugi na włoskim obiekcie Danilo Petrucci, będzie starał się utrzymać wysoką dyspozycje, którą zaprezentował w Misano i znów postara się zaskoczyć swoich rywali. Cal Crutchlow po słabym występie w GP San Marino mając kontuzje, która również w Aragonii da się mu we znaki, będzie musiał ponownie z nią walczyć również w Hiszpanii.

Po drugiej wywrotce w wyścigu w tym sezonie Jorge Lorenzo będzie musiał postarać się zbliżyć do swojego partnera z zespołu, ponieważ ten sezon Hiszpan musi spisać na starty, ponieważ poza podium w Grand Prix Hiszpanii na torze Jerez i dobrymi wynikami w Katalonii i Austrii, przez cały sezon nie zaprezentował niczego wybitnego.

Na torze w Aragonii ponownie zabraknie Valentino Rossiego, który leczy kontuzje, której nabawił się na treningu na motocyklu enduro. Tym razem Włoch ma mieć zastępstwo, a jego miejsce w boksie Movistar Yamahy ma zająć Michael van der Mark.

Czy na torze MotorLand Aragon, ktoś powstrzyma świetnie dysponowanego Marca Marqueza i Andreę Dovizioso? Przekonamy się o tym już w nadchodzącą niedziele.

Informacje na temat Grand Prix Aragonii

Zwycięzca wyścigu 2016: Marc Marquez, Repsol Honda - 41:57.678
Pole position 2016: Marc Marquez, Repsol Honda - 1:47.117
Najszybsze okrążenie wyścigu 2016: Marc Marquez, Repsol Honda - 1:48.694
Pełna nazwa toru: MotorLand Aragon
Długość toru: 5.1 km
Ilość okrążeń: 23
Dystans wyścigu: 116.8 km
Ilość zakrętów lewych: 10
Ilość zakrętów prawych: 7
Szerokość toru: 15 m.
Długość najdłuższej prostej: 968 m.
Wybór opon: Slick: Miękkie / Pośrednie / Twarde; Deszczowe: Miękkie / Pośrednie
Image © Michelin