Menu

Marc Marquez zwycięża w trudnych warunkach na torze imienia Marco Simoncelliego w Misano

Marc Marquez / Repsol Honda

Marc Marquez z zespołu Repsol Honda odniósł swoje kolejne zwycięstwo w tegorocznym sezonie wyścigowym i zrównał się punktami z liderem klasyfikacji kierowców Andreą Dovizioso. Hiszpan podczas Grand Prix San Marino do ostatniego okrążenia czekał na atak na prowadzącego Danilo Petrucciego, który finalnie zakończył wyścig na drugim miejscu, wyprzedzając trzeciego Andreę Dovizioso.

Maverick Vinales, zdobywca pole position do GP San Marino, nie zdołał obronić swojej pierwszej lokaty startowej i został wyprzedzony przez obu zawodników Ducati oraz Marca Maruqeza, który w pierwszym zakręcie plasował się na pozycji lidera, jednak stracił ją na rzecz Jorge Lorenzo.

Tuż za czwartym Vinalesem plasował się Cal Crutchlow, który stracił jedną pozycję oraz Danilo Petrucci z awansem o dwie lokaty i Jack Miller, który przeskoczył aż o siedem miejsc, plasując się na siódmym miejscu.

Ósma lokata po pierwszym okrążeniu należała do Johanna Zarco, za którym plasował się Aleix Espargaro i Michele Pirro.

Bardzo dobre tempo na mokrym obiekcie w Misano prezentował Danilo Petrucci z OCTO Pramac Racing, który na początku wyprzedził Cala Crutchlowa, a następnie poradził sobie z Maverickiem Vinalesem, co dało mu czwartą lokatę. Włoch nie dawał jednak za wygraną i rozpoczął pościg za Andreą Dovizioso, którego wyprzedził na dwadzieścia cztery okrążenia przed metą oraz Marckiem Marquezem, z którym poradził sobie na kolejnym kółku.

Mimo dobrej jazdy i powiększania przewagi na swoimi rywalami, Jorge Lorenzo na dwadzieścia dwa okrążenia przed metą, stracił panowanie nad swoim motocyklem i wypadł w szóstym zakręcie, co zakończyło jego zmagania. Pobocze toru Misano zwiedził także Cal Crutchlow, u którego doszło do straty przyczepności tylnego koła, jednak Brytyjczyk zdołał powrócić do rywalizacji na dwudziestej pierwszej lokacie.

Na prowadzenie wyszedł tymczasem Danilo Petrucci, który utrzymywał za sobą zbliżającego się Marca Marqueza oraz Andreę Dovizioso, który do lidera tracił ponad sześć sekund. Żaden z kierowców nie próbował jednak wyprzedzić lidera i pozostawali przez kolejne okrążenia odpowiednio na drugiej i trzeciej lokacie.

Czołowa trójka, na której czele pozostawał Danilo Petrucci, z okrążenia na okrążenie budowała przewagę nad pozostałą częścią stawki i pozostawała w niedużej odległości od siebie, jednak na kilka okrążeń przed metą tempo zaczął tracić Andrea Dovizioso, który nie podejmował żadnych prób utrzymania się za Włochem i Hiszpanem, co natychmiastowo dało kilka sekund straty.

Z walką o pierwszą lokatę wstrzymywał się natomiast Marc Marquez, który tracił niecałe pół sekundy do Petrucciego, jednak na okrążenie przed metą wyprzedził Włocha w pierwszym zakręcie i odjechał na kilka dziesiątych sekundy, co pozwoliło mu osiągnąć kolejne zwycięstwo w tym sezonie i zrównać się punktami z liderem klasyfikacji kierowców Andreą Dovizioso.

Drugi na mecie Danilo Petrucci stracił do swojego bezpośredniego rywala ponad sekundę, natomiast jako trzeci na mecie znalazł się Dovizioso, który do zwycięzcy stracił ponad dziesięć i pół sekundy.

Bezpiecznie rywalizację na torze w Misano zakończył tymczasem Maverick Vinales, który stracił prowadzenie już na początku wyścigu i dojechał do mety na czwartej lokacie, utrzymując za sobą Michele Pirro z Ducati i Jacka Millera w Marc VDS, zamykającego czołową szóstkę.

Siódmy ostatecznie był Scott Redding przed Alexem Rinsem i Jonasem Folgerem, natomiast czołową dziesiątkę zamknął Bradley Smith.

Image © Michelin