Menu

Maverick Vinales najszybszy w kwalifikacjach do GP San Marino

Maverick Vinales

Reprezentant Yamahy uzyskał najlepszy czas w emocjonujących kwalifikacjach MotoGP na torze Misano. Drugi był Andrea Dovizioso, a pierwszą trójkę uzupełnił Marc Marquez, który w finałowych minutach sesji wywrócił się.

Q1

Na podstawie połączonych wyników z sesji treningowych poza najlepszą dziesiątką znaleźli się: Andrea Iannone, Tito Rabat, Alvaro Bautista, Jack Miller, Loris Baz, Hector Barbera, Scott Redding, Pol Espargaro, Jonas Folger, Alex Rins, Karel Abraham, Bradley Smith i Sam Lowes. To Ci zawodnicy stoczyli bój o pozostałe dwie pozycje w drugiej części sesji kwalifikacyjnej.

Już w pierwszych minutach Q1 Sam Lowes stracił kontrolę nad swoim motocyklem i zaliczył wywrotkę, których w tym sezonie miał całe mnóstwo.

Po pierwszej serii okrążeń pomiarowych dwie pozycje premiowane awansem do Q2 zajmowali Alvaro Bautusta i Jack Miller. Niewiele do nich tracili trzeci Jonas Folger, który jako jedyny wykonał dwa pomiarowe okrążenia oraz czwarty Tito Rabat.

Najlepszy czas Jacka Millera został jednak anulowany, ponieważ przekroczył limity toru i w ten sposób do Q2 awansowali Jonas Folger i Alvaro Bautista.

Q2

W gronie najlepszych dziesięciu kierowców z treningów byli Marc Marquez, Maverick Vinales, Danilo Petrucci, Cal Crutchlow, Andrea Dovizioso, Dani Pedrosa, Jorge Lorenzo, Johann Zarco, Michele Pirro oraz Aleix Espargaro. Dołączyli do nich jeszcze dwaj najszybsi z Q1 Jonas Folger i Alvaro Bautista.

Jorge Lorenzo nie zdecydował się dokończyć swojego okrążenia pomiarowego i Hiszpan od razu zjechał do alei serwisowej. Marc Marquez natomiast zrezygnował z szybszej jazdy, aby nie holować jadących za nim zawodników.

Na czele w tabeli z czasami zameldował się Maverick Vinales, lecz jego wynik po chwili poprawił Marc Marquez. Reprezentant Yamahy zdołał przejechać jeszcze jedno okrążenie, które dało mu rezultat o 0,016 sekundy słabszy od najlepszego czasu. W pierwszej czwórce plasowali się również Dani Pedrosa i Andrea Dovizioso.

Gdy wszyscy zawodnicy zameldowali się w alei serwisowej, z pustego toru skorzystał Jorge Lorenzo, który zanotował trzeci rezultat. Wkrótce na ostatnie minuty sesji kwalifikacyjnej wyjechał komplet motocyklistów.

Andrea Dovizioso jako pierwszy zdołał poprawić wynik Marca Marqueza i zameldował się na pierwszej pozycji w zestawieniu z czasami. Hiszpan podczas swojej przedostatniej próby stracił kontrolę nad motocyklem i się wywrócił w trzynastym zakręcie. W tej samej chwili Maverick Vinales uzyskał najlepszy rezultat.

Image © Yamaha Motor Racing