Menu

Andrea Dovizioso wygrywa na Silverstone i obejmuje prowadzenie w mistrzostwach

Andrea Dovizioso / Ducati

Zwycięstwo Andrei Dovizioso na Silverstone zapewniło Włochowi objęcie pozycji lidera w klasyfikacji motocyklowych mistrzostw świata. Reprezentant Ducati finiszował z przewagą 0.114s nad drugim Maverickiem Vinalesem z Yamahy. Spore problemy miał z kolei Marc Marquez, w motocyklu którego doszło do awarii silnika i niestety incydent ten kosztował Hiszpana utratę prowadzenia w mistrzostwach.

Prowadzenie Dovizioso w wyścigu nastąpiło jednak dopiero pod koniec zmagań, kiedy na 18 okrążeniu kierowca Ducati wyprzedził Valentino Rossiego w zakręcie Stowe. Rossi do tej pory utrzymywał się cały czas na prowadzeniu, lecz po walce z Dovizioso stracił kolejną lokatę i to na tym samym okrążeniu, na rzecz swojego partnera z zespołu.

Marc Marquez w wyścigu podążał na trzeciej pozycji za Rossim i Dovizioso, jednak na czternastym okrążeniu z jego Hondy zaczął wydobywać się dym, co okazało się awarią silnika. Aktualny mistrz świata musiał wycofać się z rywalizacji, a to oznaczało, że straci prowadzenie w mistrzostwach.

Za najlepszą trójką w wyścigu finiszował Cal Crutchlow, który stracił 1.6s do zwycięzcy. Crutchlow przez większość zmagań utrzymywał się w czołówce - pierwsza czwórka wypracowała sobie bezpieczną przewagę nad resztą stawki, której przewodził Jorge Lorenzo. Hiszpan utrzymał piąte miejsce do samej mety, lecz przekroczył ją ze stratą ponad trzech sekund do Dovizioso.

Na kolejnych pozycjach znaleźli się Johann Zarco, Dani Pedrosa, Scott Redding, Alex Rins i zamykający czołową dziesiątkę Alvaro Bautista.

Jedenasty Pol Espargaro przewrócił się w zakręcie Copse po pojawieniu się flagi w biało-czarną szachownicę. Wywrotkę zaliczył także Andrea Iannone z Suzuki, który zderzył się z Danilo Petruccim w zakręcie Abbey.

Kolejne zmagania MotoGP za dwa tygodnie w San Marino.

Image © Michelin