Menu

Motegi pozostanie w kalendarzu MotoGP do sezonu 2023

Japonia

Japończycy świętują w tym roku dwudziestą rocznicę otwarcia toru Motegi. Jubileusz uczczono podpisaniem pięcioletniego kontraktu na organizację Motocyklowej Grand Prix w Kraju Kwitnącej Wiśni.

Japonia to bardzo ważne miejsce dla MotoGP, ponieważ to tutaj znajdują się główne siedziby najważniejszych producentów startujących w tej serii wyścigowej, którymi są Honda, Yamaha czy nawet Suzuki.

Jesteśmy zaszczyceni mogąc ogłosić przedłużenie umowy na organizację GP Japonii w dwudziestą rocznicę otwarcia toru Twin Ring Motegi. Jest to obiekt Hondy, a GP Japonii to runda domowa także dla kluczowych graczy MotoGP takich jak Yamaha i Suzuki. Wraz z Mobilityland będziemy dokładać wszelkich starań, by wzmocnić serię i uczynić zawody jak najbardziej wartościowymi - powiedział dyrektor generalny Dorna Sports, Carmelo Ezpeleta.

Obiekt ten znalazł się w kalendarzu MotoGP pierwszy raz w 1999 roku, zastępując Suzukę. Od 2000 do 2003 odbywało się tutaj Motocyklowe Grand Prix Pacyfiku. Po wypadku Daijirō Katō podczas Grand Prix Japonii FIM uważając, że tor ten jest niebezpieczny dla motocyklistów, przeniosła Grand Prix Japonii na tor Twin Ring Motegi. Nieprzerwalnie od 2004 odbywa się tu Motocyklowe Grand Prix Japonii.

Organizacja GP Japonii jest bardzo ważna, nie tylko dla wszystkich fanów przyjeżdżających na zawody, ale również dla producentów zaangażowanych w mistrzostwa. Środowisko otaczające nas jest trudne, ale wierzymy, że zapewnienie stabilności przyczyni się do rozwoju motocyklowej kultury sportowej. Doceniamy zrozumienie Dorny dla potrzeby posiadania japońskich zawodów w kalendarzu i silne poparcie dla odnowienia umowy - oświadczył Susumu Yamashita, prezes Mobilityland Corp.

Image © Michelin