Menu

Andrea Dovizioso zwycięża w zaciętym wyścigu o GP Austrii

Andrea Dovizioso / Ducati Team

Andrea Dovizioso z zespołu Ducati odniósł trzecie zwycięstwo w tegorocznym sezonie wyścigowym, do ostatnich metrów walcząc z liderem klasyfikacji kierowców Marciem Marquezem. Podium w niedzielnym starciu uzupełnił Dani Pedrosa.

Bardzo dobrym startem z pierwszej lokaty popisał się Marc Marquez z zespołu Repsol Honda, który utrzymał prowadzenie, jednak bardzo agresywnie pojechał Jorge Lorenzo, który wystartował z trzeciej pozycji, wprzedzając swojego zespołowego kolegę i Marqueza po pierwszym zakręcie.

Aż cztery pozycje na starcie zdobył natomiast Valentino Rossi, który nie miał tempa w sesji kwalifikacyjnej, jednak zdołał poradzić sobie z Maverickiem Vinalesem, Danilo Petruccim i Johannem Zarco, co dało mu finalnie czwartą lokatę po pierwszym okrążeniu.

Dobrym startem popisał się także Loris Baz, który awansował do czołowej dziesiątki, jak również Mika Kallio z KTM, który zdobył aż osiem pozycji.

Podążający na pierwszej lokacie Jorge Lorenzo, mimo początkowo zdobycia ponad sekundy przewagi nad drugim Marquezem, nie zdołał odjechać od swoich bezpośrednich rywali i z okrążenia na okrążenie tracił kolejne dziesiąte sekundy, jednak żaden z jadący za nim zawodników nie pokusił się o wyprzedzenie lidera.

Siódme okrążenie przyniosło natomiast błąd Marca Marqueza, który jechał tuż za Jorge Lorenzo. zbyt późne hamowanie do zakretu spowodowało spadek na trzecią lokatę. Hiszpan kilka okrążeń potrzebował aby odzyskać drugą pozycję, uciekając tym samym przed dobrze jadącymi Rossim, Zarco i Pedrosą, którzy jechali w bliskiej odległości.

Na awans lidera klasyfikacji kierowców na pierwszą lokatę nie trzeba było długo czekać. Hiszpan bardzo sprawnie wykorzystał błąd Lorenzo w pierwszym zakręcie, równając się ze swoim rodakiem, jednak ten zbyt agresywnie wrócił na odpowiednią niktę toru blokując Marqueza, co szybko próbował wykorzystać Dovizioso. Włoch nie zdołał utrzymać jednak pierwszej lokaty i spadł na drugie miejsce za Marqueza, natomiast Lorenzo znalazł się na trzecim miejscu.

Walka pomiędzy Marquezem i Dovizioso trwała do ostatnich metrów ostatniego okrążenia, co mogło zakończyć się upadkiem obu zawodników, jednak lepsze wyjście Włocha z prawej dziewiątki dało mu zwycięstwo z przewagą jedynie 0.176 sekundy nad Marquezem i awans na drugie miejsce w klasyfikacji generalnej.

Podium uzupełnił niespodziewanie Dani Pedrosa, który do rywalizacji wystartował dobpiero z ósmego pola. Hiszpan odrobił straty do czołowej dwójki i wszystko wskazywało na to, że będzie walczył o zwycięstwo, jednak błąd na pięć okrążeń przed metą spowodował wiekszą stratę, której kierowcy Repsol Hondy nie udało się odrobić.

Czwartą pozycję utrzymał natomiast Jorge Lorenzo, za którym o piąte miejsce walczyli Johann Zarco i Maverick Vinales, który nie zdołał poradzić sobie z Francuzem mijając linię mety ze stratą 0.185 sekundy.

Do udanych wyścigu w Austrii nie będzie mógł zaliczyć Valentino Rossi, który mimo początkowo dobrego tempa, popełnił dwa błedy na hamowaniu i wyjechał poza tor, co dało mu dopiero siódmą lokatę za swoim zespołowym kolegą, do którego stracił ponad półtorej sekundy.

Z bardzo dobrej strony zaprezentowali się natomiast Alvaro Bautista, Loris Baz i Mika Kallio, którzy uplasowali się odpowiednio na ósmej, dziewiątej i dziesiątej pozycji, utrzymując za sobą Andreę Iannone, Scotta Reddinga, Pola Espargaro, Karela Abrahama i Cala Cruthlowa, którzy znaleźli się w punktowanej piętnasce.

Image © Michelin