Menu

Marc Marquez zdobywa pole position do Grand Prix Austrii na torze Red Bull Ring

Marc Marquez / Repsol Honda

Lider klasyfikacji kierowców Marc Marcquez z Repsol Hondy, wywalczył pierwsze pole startowe do wyścigu o Grand Prix Austrii w Spielberg. Hiszpan w ostatnich minutach sesji umocnił się na pierwszej lokacie wyprzedzając finalnie dwóch zawodników Ducati - Andreę Dovizioso i Jorge Lorenzo.

Q1

Scott Redding z zespołu OCTO Pramac Racing czasem 1:24.820 rozpoczął pierwszą sesję kwalifikacyjną do Grand Prix Austrii na torze Red Bull Ring i znalazł się na pierwszej lokacie, jednak bardzo szybko został wyprzedzony przez Hectora Barberę, który znalazł się przed Brytyjczykiem o ćwierć dziesiątych sekundy.

Prócz czołowej dwójki na torze poajwili się także kolejni zawodnicy, którym nie udało się awansować bezpośrednio do Q2, w tym Dani Pedrosa, któremu pierwsze mierzone okrążenie dało trzecią lokatę, jednak już na kolejnym kółku poprawił się na 1:23.924, co pozwoliło mu znaleźć się przed Barberą z numerem #8.

Najlepszym okrążeniem popisał się jednak Danilo Petrucci, który nie był widoczny w pierwszej części sesji, jednak w ostatnich minutach zdołał awansować na pierwszą lokatę z czasem 1:23.754 i utrzymać prowadzenie do końca sesji przed Hiszpanem z Repsol Hondy, który stracił zaledwie 0.095 sekundy.

O awans do Q2 walczył także Jonas Folger z zespołu Monster Yamaha Tech 3, jednak finalnie zdołał osiągnąć trzeci czas 1:24.015, co da mu trzynastą lokatę startową oraz Hector Barbera i Scott Redding, choć obaj zawodnicy nie zdołali poprawić swoich rezultatów i na starcie ustawią się na czternastej i piętnastej pozycji.

Q2

Czasem 1:24.558 drugą sesję kwalifikacyjną wystartował Valentino Rossi z fabrycznej Yamahy, za którym znalazł się Maverick Vinales i Dani Pedrosa, jednak czasy wszystkich zawodników odbiegały od najszybszych okrążeń uzyskiwanych na torze Red Bull Ring.

Bardzo szybko czas Włocha poprawił jego zespołowy kolega Maverick Vinales, który osiągnął rezultat na poziomie 1:24.208, a następnie poprawił się na 1:23.932, jednak to nie pozwoliło utrzymać za sobą bardzo dobrze spisującego się Marqueza, któty awnasował na pierwszą lokatę z czasem 1:23.475 a następnie 1:23.473, wyprzedzając drugiego w zestawieniu Andreę Dovizioso o 0.340 sekundy.

Trzecia lokata po pierwszych przejazdach należała do Mavericka Vinalesa, który wyprzedzał Valentino Rossiego i Danilo Petrucciego, awansujacego z pierwszej sesji kwalifikacyjnej wraz z Danim Pedrosą, który notował dopiero dzesiąty czas.

Późniejszy wyjazd na tor odnotował natomiast Johann Zarco z ekipy Monster Yamaha Tech 3, jednak pusty tor okazał się zgubny dla Francuza notującego dopiero ósmy czas i stratę 0.8 sekundy do pierwszego Marqueza.

Ostatnie minuty drugiej sesji kwalifikacyjnej należały jednak do Marca Marqueza, który pokonał jedno bardzo szybkie okrążenie w postaci 1:23.235, co pozwoliło umocnić się Hiszpanowi na prowadzeniu i zdobyć kolejne pierwsze pole startowe w tegorocznym sezonie wyścigowym.

Bardzo dobrym tempem w drugiej części sesji popisał się Jorge Lorenzo z Ducati, który z czasem 1:23.621 awansował za plecy Marqueza. Wszystko wskazywało na to, że to Hiszpan ustawi się na starcie do GP Austrii na drugiej lokacie, jednak ostatnie okrążenie kwalifikacyjne zdołał wykorzystać Andrea Dovizioso, który wskoczył na druga lokatę tracąc do najszybszego Hiszpana 0.144 sekundy, spychając tym samym swojego zespołowego kolegę na trzecie miejsce.

Czwarta pozycja finalnie należała do Mavericka Vinalesa z Yamahy, który zdołał utrzymać za sobą Danilo Petrucciego, poprawiającego się na ostatnim okrążeniu na 1:23.780 oraz Johanna Zarco z Tech 3, który od Włocha był wolniejszy jedynie o 0.099 sekundy.

Słabsze tempo tym razem zaprezentował Valentino Rossi, który osiągnął czas 1:23.982, dający mu siódmą pozycję, jak również ósmy Dani Pedrosa, tracący do swojego zespołowego kolegi 0.750 sekundy.

Czołową dziesiątkę kwalifikacji zamknął Cal Crutchlow z czasem 1:24.024 i Andrea Iannone, który znalazł się za Brytyjczykiem z rezultatem 1:24.185.

Image © Michelin