Menu

Dominujące zwycięstwo Marca Marqueza w rywalizacji o Grand Prix Czech

Marc Marquez / Repsol Honda

Marc Marquez z zespołu Repsol Honda zdominował wyścig o Grand Prix Czech w Brnie, prezentując bardzo dobrą strategię i powiększając swoją przewagę w klasyfikacji kierowców.

Hiszpański zawodnik obronił pierwszą lokatę startową i wysunął się na prowadzenie, jednak pierwsze okrążenia pokazały, że dobór miękkiego ogumienia na tył swojego motocykla był złym typem, co odbiło się na tempie i stracie kolejnych lokat, co dało miejsce pod koniec pierwszej dziesiątki.

Większość stawki zdecydowała się na pośrednie opony na mokrą nawierzchnię, co uczynił także Jorge Lorenzo, który wyprzedził Marqueza i awansował na pierwszą lokatę. Podobnie jak inni zawodnicy, również i Hiszpan z Ducati jechał coraz szybciej i odjeżdżał od męczącego się Marqueza, który tracił kolejne pozycje.

Genialna strategia reprezentanta Repsol Hondy dała mu jednak bardzo dużą przewagę nad jego rywalami, czego skutkiem był szybki zjazd do boksu i wyjazd na tor na slickach, co uczynili także inni zawodnicy, choć dopiero na kolejnych okrążeniach.

Ze zjazdem do alei serwisowej na zmianę motocykla wstrzymywali się jednak liderzy rywalizacji, w tym Valentino Rossi i Andrea Dovizioso, jak również Johann Zarco.

Czołowa trójka z zakrętu na zakręt traciła jednak kolejne dziesiątki sekundy, czym zyskiwał genialny strateg Marquez, który bardzo szybko dojeżdżał do rywali na trzech pierwszych miejscach.

Piąte okrążenie przyniosło zjazd Rossiego i Dovizioso do boksów, jednak było zbyt późno. Na torze pozostał jednak Zarco, który został wyprzedzony przez Marqueza, zyskującego kolejne ważne sekundy nad całą stawką.

Broniący mistrzowskiego tytułu Marquez nie miał sobie równych i jako pierwszy minął linię mety z przewagą ponad dwunastu sekund nad pozostałymi rywalami, co dało mu trzecie zwycięstwo w tegorocznym sezonie i powiększenie przewagi w zestawieniu kierowców.

Na drugiej pozycji linię mety minął Dani Pedrosa, który na zmianę motocykla zdecydował się na czwartym okrążeniu wraz z Jorge Lorenzo, jednak lepsze tempo pozwoliło mu przebić się w stawce i wylądować tuż za swoim zespołowym kolegą.

Pierwszą trójkę uzupełnił natomiast Maverick Vinales, który bardzo dobrze radził sobie na oponach typu slick, co pozwoliło mu wyprzedzić Cala Crutchlowa, tracącego ostatecznie czwartą lokatę na rzecz odrabiającego straty Valentino Rossiego.

Szósta lokata finalnie należał do Andrei Dovizioso, który utrzymał za sobą Danilo Petrucciego i Aleixa Espargaro, który otrzymał karę cofnięcia o trzy pozycje za spowodowanie kolizji w alei serwisowej z Andreą Iannone.

Czołową dziesiątkę uzupełnili Pol Espargaro i Jonas Folger, który pod koniec rywalizacji wyprzedził swojego zespołowego kolegę Johanna Zarco (12), a następnie Alexa Rinsa (11).

Image © Michelin