Menu

GP Finlandii dołączy do kalendarza MotoGP w 2019 roku

Start wyścigu o Grand Prix Niemiec na torze Sachsenring

Grand Prix Finlandii dołączy do kalendarza Motocyklowych Mistrzostw Świata w 2019 roku, po tym jak Dorna podpisała pięcioletni kontrakt z przyszłymi organizatorami fińskiej rundy na torze KymiRing.

Nowy tor, zlokalizowany w Iitti, początkowo miał zadebiutować w MotoGP w przyszłym roku, jednak jego miejsce w sezonie 2018 zajmie runda w Tajlandii. Z kolei najlepsi motocyklowi kierowcy świata po raz pierwszy zawitają na fińskim obiekcie w 2019 roku.

KymiRing to tor o długości 4,8 km z 15 zakrętami, będzie on jedynym tego typu obiektem w Północnej Europie, a organizatorzy spodziewają się 100 tysięcznej widowni podczas weekendu.

Tor został zaprojektowany przez firmę byłego kierowcy Formuły 1 – Alex Wurz Test & Training, który nadal jest w trakcie budowy.

Z przyjemnością informujemy o porozumieniu jakie zawarliśmy z KymiRing na którym trwają prace [budowlane] - powiedział prezes zarządu Dorny – Carmelo Ezpeleta. Zaproponujemy FIM, aby Finlandia znalazła się w kalendarzu Motocyklowych Mistrzostw Świata w 2019 roku.

To wielki dzień, ponieważ [runda] w Finlandii [zniknęła z kalendarza] na wiele lat od czasu Grand Prix Imatry i jesteśmy bardzo dumni z ogłoszenia nowego obiektu.

Dzięki umowie mistrzostwa świata zawitają do Finlandii po raz pierwszy od 1982 roku, kiedy to gospodarzem wyścigu był tor Imatra.

Pięcioletni kontrakt podpisany z Dorną będzie miało znaczący wpływ nie tylko w fińskim motorsporcie, ale również całej Finlandii - dodał prezes KymiRingu – Kari Olavi Sohlberg.

Finlandia ma dobrą reputację w kwestii organizacji dużych międzynarodowych wydarzeń. Dobrym przykładem ze świata sportu jest Rajd Finlandii [Rajdowych Mistrzostw Świata], który odbył się w ostatni weekend.

Dobra reputacja Grand Prix Imatrii oraz legendarnych kierowców zaowocowało długoletnią personalną relacją, której głównym powodem był również ten fakt, kiedy Dorna Sports podjęła decyzji o przywróceniu Grand prix Finlandii [do kalendarza mistrzostw].

Image © Michelin