Menu

Marc Marquez wygrywa Grand Prix Niemiec na torze Sachsenring

Maverick Vinales / Repsol Honda Team

Marc Marquez z zespołu Repsol Honda odniósł zwycięstwo w Grand Prix Niemiec na torze Sachsenring, po zaciętej rywalizacji z Jonasem Folgerem, który ostatecznie minął linię mety na drugiej pozycji.

Hiszpan z zespołu Repsol Honda obronił pierwszą lokatę startową, wyprzedzając Danilo Petrucciego i swojego zespołowego kolegę, który po pierwszym zakręcie znalazł się przed Włochem z ekipy OCTO Pramac Racing.

Bardzo dobrym startem popisał się także Jorge Lorenzo, który wskoczył na trzecią lokatę, podobnie jak Jonas Folger, który znalazł się tuż za Hiszpanem na czwartej pozycji, choć niemiecki kierowca był bardzo bliski wypadnięcia już w pierwszym zakręcie, kiedy wyjechał delikatnie na pobocze.

Petrucci finalnie spadł na piątą lokatę, choć utrzymał za sobą Valentino Rossiego, który był bliski straty pozycji na rzecz Aleixa Espargaro z Aprilii, jednak Hiszpan przestrzelił hamowanie do pierwszego zakręty i został na siódmej lokacie. Zawodnik z numerem #41 nie utrzymał się jednak za Rossim i stracił pozycję na rzecz Cala Crutchlowa, a następnie Andrei Dovizioso.

Bardzo dobre tempo na pierwszych okrążeniach prezentował nadal Jonas Folger, który już na trzecim okrążeniu znalazł się za plecami Jorge Lorenzo, z którym sobie ostatecznie poradził i rozpoczął pogoń za Danim Pedrosą, za którym znalazł się już po jednym kółku.

Na atak Folgera nie trzeba było długo czekać. Niemiec tuż przed zakończeniem piątego okrążenia zdołał wyprzedzić Pedrosę i wskoczył na drugą lokatę, a następnie wyszedł na prowadzenie wyprzedzając liderującego do tej pory Marca Marqueza.

Awans o jedną lokatę zanotował także Valentino Rossi, który wskoczył na piątą pozycję tuż przed Jorge Lorenzo, podobnie jak Andrea Dovizioso z Ducati, który początkowo próbował wyprzedzić Hiszpana, jednak nie zdołał zmieścić się w torze. Włoch zdołał jednak znaleźć się przed swoim zespołowym kolegą i wskoczył na szóste miejsce.

Mocne tempo kontynuował Folger, który notował przewagę 0.2 sekundy nad Marquezem, jednak odjechał od Daniego Pedrosy tracącego do lidera rywalizacji ponad półtorej sekundy.

Na dwadzieścia okrążeń przed metą błąd w pierwszym zakręcie odnotował jednak Folger, co bardzo szybko wykorzystał Marquez i wskoczył na pierwszą lokatę, choć nie potrafił odjechać do niemieckiego kierowcy, który utrzymywał się za Hiszpanem średnio ze stratą 0.2 sekundy.

Bardzo dobry powrót do rywalizacji odnotował natomiast Maverick Vinales, który wystartował do GP Niemiec z jedenastej lokaty, jednak dobre tempo pozwoliło Hiszpanowi znaleźć się w połowie wyścigu na szóstej lokacie tuż za plecami Andrei Dovizioso z Ducati, przed którymi utrzymywał się Valentino Rossi.

Zwycięzca dwóch pierwszych rywalizacji w sezonie 2017 z zespołu Movistar Yamaha MotoGP zdołał poradzić sobie z Andreą Dovizioso i swoim zespołowym kolegą, co pozwoliło na awans na czwartą lokatę, jednak Vinales nie zdołał odjechać od swoich rywali, którzy podążali tuż za nim w walce o czwartą lokatę.

Marc Marquez nie dał ostatecznie szans swoim rywalom, a także Jonasowi Folgerowi i minął linię mety na pierwszej pozycji z przewagą ponad trzech sekund nad niemieckim zawodnikiem zespołu Monster Yamaha Tech 3.

Na trzeciej pozycji bezpiecznie rywalizację zakończył Dani Pedrosa, który zanotował niecałe trzy sekundy przewagi nad czwartym Maverickiem Vinalesem, odjeżdżającym od Rossiego na siedem dziesiątych sekundy.

Ostatnie okrążenia bardzo dobrze wykorzystał natomiast Alvaro Bautista, który wskoczył przed Andreę Dovizioso (P8) oraz Aleixa Espargaro (P7) i zakończył rywalizację na szóstej lokacie tuż za Rossim.

Dziewiąta lokata finalnie należała do Johanna Zarco, który na ostatnim okrążeniu poradził sobie z Calem Crutchlowem plasującym się na dziesiątej lokacie.

Mimo początkowego dobrego tempa i czołowych pozycji, drugą dziesiątkę otworzyli Jorge Lorenzo i Danilo Petrucci, za którymi znaleźli się Pol Espargaro (P13), Bradley Smith (P14) i Jack Miller, który zamknął punktowaną piętnastkę.

Rywalizacji na torze Sachsenring nie ukończyli - Hector Barbera, który nie zastosował się do kary sędziów za falstart i został wykluczony z dalszej rywalizacji oraz Alex Lowes, po wypadku w siódmym zakręcie i Andrea Iannone, który na pięć okrążeń przed metą wypadł w dwunastym zakręcie.

Image © Honda Racing Corporation