Menu

Johann Zarco zdobywa pierwsze pole startowe do rywalizacji w TT Assen

Johann Zarco / Monster Yamaha Tech 3

Johann Zarco z zespołu Monster Yamaha Tech 3 wywalczył, pierwsze w swojej karierze w MotoGP, pole position do wyścigu TT Assen w Holandii, pokonując w zaciętym starciu drugiego Marca Marqueza i trzeciego Danilo Petrucciego.

Q2

Finałowa sesja kwalifikacyjna rozpoczęła się od wyjazdu wszystkich zawodników na tor, czego przyczyną była bardzo zmienna pogoda nad torem Assen.

Jako pierwsi swoje pierwsze pomiarowe okrążenia pokonali Hector Barbera i Dani Pedrosa, plasując się na dwóch pierwszych lokatach, jednak kolejni zawodnicy mijający linię startu-mety powodowali, że obaj bardzo szybko spadli w zestawieniu Q2.

Bardzo dobrym pierwszym mierzonym okrążeniem popisał się Danilo Petrucci z OCTO Pramac Racing notując 1:47.721, co pozwoliło wyprzedzić Valentino Rossiego i Scotta Reddinga, jednak bardzo szybko swoje rezultaty poprawiali - Marc Marquez (1:47.727), który wskoczył na drugą lokatę i Jonas Folger (1:48.450) plasując się tuż za Hiszpanem.

Petrucci nie zwalniał jednak tempa i już na kolejnym szybkim kółku poprawił się na 1:47.176, co umocniło go na prowadzeniu, przed awansującym na druga lokatę Valentino Rossim (1:47.548) i poprawiającym się na 1:47.682 Marciem Marquezem, który wskoczył na trzecią lokatę.

Na bardzo dobrym okrążeniu znajdował się także Andrea Dovizioso, który dwa pierwsze sektory pokonał z najlepszymi międzyczasami, jednak upadek w ósmym zakręcie zniwelował jego dobre tempo. Włoch powrócił do kwalifikacji jednak ostatecznie uplasował się dopiero na dziesiątym miejscu z czasem 1:48.811.

Upadek po krótkiej chwili odnotował także Scott Redding, awansujący z Q1, w szesnastym zakręcie. Brytyjczyk nie dał jednak za wygraną i po szybkim biegu do alei serwisowej, powrócił na tor na drugim motocyklu kończąc kwalifikacje na piątej lokacie ze stratą 1.433 sekundy.

Ostatnie minuty kwalifikacji obfitowały w bardzo szybkie okrążenia z czego zwycięsko wyszedł Johann Zarco z zespołu Monster Yamaha Tech 3 notując czas w postaci 1:46.141 i zdobywając pierwsze w swojej karierze pole position w najwyższej klasie wyścigowej MotoGP.

Poprawę rezultatu odnotował także Marc Marquez schodząc na 1:46.206, jednak Hiszpanowi finalnie zabrakło 0.065 sekundy do najszybszego Francuza i dało mu ostatecznie druga lokatę.

Z pierwszego rzędu do niedzielnej rywalizacji w Assen wystartuje natomiast Danilo Petrucci, notując czas w postaci 1:46.526, utrzymując za sobą Valentino Rossiego i wcześniej wspomnianego Scotta Reddinga.

Szósty był Jonas Folger przed Alvaro Bautistą i Samem Lowesem, który znalazł się przed dziewiątym Maverickiem Vinalesem i dziesiątym Dovizioso.

Na jedenastej lokacie kwalifikacje zakończył Cal Crutchlow, natomiast dwunasty był Dani Pedrosa.

Q1

W pierwszej sesji kwalifikacyjnej natomiast najszybszymi okazali się Scott Redding z OCTO Pramac i Sam Lowes z Aprilii, którzy zanotowali rezultaty na poziomie 1:46 i 1:47 i tym samym awansowali do Q2.

Walka w pierwszej sesji kwalifikacyjnej trwała jednak do ostatnich sekund i żaden z zawodników nie mógł liczyć na przewagę na mokrym torze w Assen.

Bardzo dobrym tempem już od pierwszych sekund popisywał się Loris Baz, jednak za każdym razem brakowało kilku dziesiątych sekundy aby utrzymać się w pierwszej dwójce, która jest premiowana do finałowej sesji.

Francuz z zespołu Reale Avintia Racing był na dobrej drodze do awansu na pierwszą lokatę, jednak po najlepszych trzech pierwszych sektorach, czwarty okazał się niewystarczający, co dało mu finalnie czwartą lokatę i dopiero czternaste miejsce na starcie.

Tuż przed Bazem znalazł się Jacki Miller z Marc VDS, któremu do drugiego Sama Lowesa zabrakło jedynie 0.026 sekundy i 0.291 sekundy do najszybszego Scotta Reddinga.

Na kolejnych miejscach znaleźli się Aleix Espargaro przed Andreą Iannone i powracającym Alexem Rinsem oraz Karel Abraham, Pol Espargaro, Hector Barbera, Jorge Lorenzo, Bradley Smith i Tito Rabat, który do TT Assen ustawi się dopiero z dwudziestej trzeciej lokaty.

Image © Michelin