Menu

Andrea Dovizioso tryumfuje nad duetem Repsol Hondy w GP Katalonii

Andrea Dovizioso / Ducati Team

Andrea Dovizioso utrzymał passę zwycięstw i na torze Barcelona-Catalunya zatryumfował po raz drugi z rzędu w tym sezonie. Zawodnik Ducati utrzymał za sobą duet Repsol Hondy.

Dobry start w wykonaniu Daniego Pedrosy pozwolił mu bezpiecznie utrzymać prowadzenie przed Jorge Lorenzo i Markiem Marquezem, na którego wpadł Danilo Petrucci i obaj byli bliscy wywrotki.

Sytuacja zmieniła się jednak po chwili, ponieważ w piątym zakręcie Jorge Lorenzo zdołał wyprzedzić Pedrosę i awansować tym samym na prowadzenie. Zawodnik Repsol Hondy niestety stracił kolejną pozycję na rzecz Marqueza pod koniec pierwszego okrążenia.

Wyścig nie układał się pomyślnie dla zawodników Yamahy. Zarówno Valentino Rossi, jak i Maverick Vinales spadli poza pierwszą dziesiątkę na początkowych okrążeniach.

Rossiemu jednak udało się przyspieszyć na pośrednich oponach i awansować na dziesiątą pozycję. Włoch zanotował nawet najszybszy czas okrążenia. Dzięki temu wyprzedził on dziewiątego Johanna Zarco.

Tymczasem na czele walka również nabrała tempa, kiedy Lorenzo był naciskany przez Marqueza. Do walki o trzecią pozycję z Pedrosą włączył się natomiast Andrea Dovizioso.

Wspaniały manewr w wykonaniu Marqueza w dziesiątym zakręcie zapewnił mu prowadzenie, z kolei Lorenzo na dystansie trzech zakrętów stracił aż trzy pozycje. Pedrosa przeskoczył na drugą lokatę, a Dovizioso na trzecią.

Niestety zawodnik Ducati tracił kolejne miejsca, a po zbyt szerokim wyjeździe w dziesiątym zakręcie ostatecznie znalazł się na szóstej pozycji za Petruccim. Tempo Lorenzo spadło jednak na tyle, że zaczęli zbliżać się do niego Bautista i Rossi, który plasował się już na ósmej lokacie.

Dani Pedrosa z kolei postanowił zawalczyć o odzyskanie prowadzenia, czego udało mu się dokonać po wyprzedzeniu Marqueza na głównej prostej. Hiszpan jednak stracił kolejną pozycję na rzecz Andrei Dovizioso.

'Dovi' zamierzał powalczyć o więcej i nie odpuszczał także Pedrosie. Kilkukrotnie był bliski wyprzedzenia rywala, lecz Pedrosa utrzymywał się usilnie na pierwszym miejscu.

Dopiero na dziewięć okrążeń przed metą Włoch zdołał przebić się na prowadzenie, a Pedrosa uległ także Marquezowi.

Dovizioso utrzymał prowadzenie do samego końca, odnosząc drugie z rzędu zwycięstwo z przewagą 3.544s. Za nim wyścig na podium ukończyli Marc Marquez oraz Dani Pedrosa.

Jorge Lorenzo zdołał odrobić straty i utracone dotąd pozycje, a metę ostatecznie przekroczył na czwartej pozycji po zaciętej rywalizacji z Valentino Rossim, Alvaro Bautistą i Johannem Zarco. Na ostatnich okrążeniach dwa szybkie manewry wyprzedzania na Folgerze i Petruccim zapewniły Lorenzo czwartą lokatę.

Wspomniany Danilo Petrucci przewrócił się niestety w piątym zakręcie na przedostatnim okrążeniu, z kolei Folger zmagał się mocno zużytymi oponami i został wyprzedzony przez Johanna Zarco. Na mecie przedzieliło ich zaledwie 0.083s.

Siódmy był Alvaro Bautista, a najwyżej sklasyfikowanym zawodnikiem Yamahy okazał się Valentino Rossi, który wywalczył ósmą pozycję.

Vinales po starcie z dziewiątej pozycji spadł na szesnastą, lecz ostatecznie finiszował na dziesiątym miejscu.

W klasyfikacji mistrzostw nadal utrzymuje prowadzenie, lecz jedynie z przewagą siedmiu punktów nad Dovizioso.

Image © Michelin