Menu

Dani Pedrosa zdobył pole position do GP Katalonii

Dani Pedrosa

Dani Pedrosa najlepiej poradził sobie z niezwykle wysokimi temperaturami i co za tym idzie, niewielkią przyczepnością asfaltu. Stoczył on emocjonujący pojedynek na czasy okrążeń z Jorge Lorenzo. Trzecie miejsce należało do Danilo Petrucciego.

Q1

Po raz pierwszy w historii obecnego formatu rozgrywania kwalifikacji wszyscy zawodnicy na motocyklach Yamahy znaleźli się poza pierwszą dziesiątką wyników z treningów, co sprawiło, że musieli oni powalczyć o pozostałe dwa miejsca w Q2 w pierwszym segmencie kwalifikacji.

Po pierwszej serii okrążeń pomiarowych Jonas Folger legitymował się zdecydowanie najlepszym czasem. Maverick Vinales natomiast ze stratą 0,7 sekundy plasował się na drugiej pozycji. Realnym zagrożeniem dla pozycji Hiszpana wówczas byli Cal Crotchlow i Jack Miller. Valentino Rossi nie mógł znacząco podkręcić tempa i zajmpował dopiero piąte miejsce.

W sesji kwalifikacyjnej i dalszej części weekendu Grand Prix nie wziął udziału Bradley Smith z powodu kontuzji palca lewej dłoni.

W ostatnich sekundach Q1 w dziesiątym zakręcie wywrócił się Cal Crutchlow. Tym samym pojedynek o dwie pozycje premiowane Q2 toczył się pomiędzy czterema reprezentantami Yamahy. Jonas Folger miał bezpieczną przewagę, ale Maverick Vinales do końca musiał pracować na awans do Q2. Ani Valeninto Rossi, który pod koniec sesji podkręcił tempo ani Johann Zarco nie zdołał uzyskać lepszego czasu od Hiszpana, co zaowocowało tym, że w Q2 oprócz pierwszej dziesiątki z treningów wystąpili Maverick Vinales i Jonas Folger.

Q2

Od dobrego czasu drugą część sesji kwalifikacyjną rozpoczęli Dani Pedrosa i Jorge Lorenzo, który uzyskał najlepszy czas. Marc Marquez podczas swojej drugiej próby przewrócił się w trzecim zakręcie.

Aspiracje do walki o pierwszy rząd i pole position zaprezentował Jonas Folger, który od razu na swoim pierwszym pomiarowym okrążeniu zanotował trzeci czas. Walka o pierwsze miejsce toczyła się pomiędzy Jorge Lorenzo a Danim Pedrosą. Reprezentant Repsol Hondy zanotował wynik 1:43,870, który dał mu pole position.

W samej końcówce sesji kwalifikacyjnej Marc Marquez przyspieszył, awansował na trzecią pozycję, lecz chwię później ponownie się wywrócił. Tym razem do tego doszło w piątym zakręcie. Jego wynik zdołał poprawić Danilo Petrucci i to on uzupełnił pierwszy rząd.

Image © Michelin Media