Menu

Andrea Dovizioso wygrywa w domowym Grand Prix Włoch

Andrea Dovizioso / Ducati

Reprezentant Ducati, Andrea Dovizioso, wywalczył zwycięstwo w domowej rundzie GP Włoch. Na torze Mugello pokonał on lidera klasyfikacji, Mavericka Vinalesa.

Bardzo dobry start w wykonaniu Valentino Rossiego zapewnił mu awans na prowadzenie w wyścigu. Włoch utrzymał za sobą Mavericka Vinalesa, który startował z pierwszego pola oraz Jorge Lorenzo.

Rossiemu nie było jednak łatwo utrzymać prowadzenia, ponieważ już na drugim okrążeniu zaatakował go z powodzeniem Jorge Lorenzo. Zawodnik Ducati wyprzedził rywala w pierwszym zakręcie, lecz w dalszej części toru Rossi zdołał odpowiedzieć.

Między zawodnikami trwała zacięta walka i wymieniali się na prowadzeniu jeszcze kilkakrotnie.

Pojedynek toczył się także o trzecią pozycję. Marc Marquez zaatakował Vinalesa pod koniec okrążenia, jednak ostatecznie zawodnik Hondy spadł o kilka pozycji za Dovizioso oraz Petrucciego.

Zrzucając balast, jakim był atakujący Marquez, Vinales mógł wreszcie skupić się na zawodnikach z przodu. Włączając się do walki, wykorzystał sytuację i wyprzedził Lorenzo, który w tym momencie był drugi. Ostatecznie udało mu się przeskoczyć także przed partnera z zespołu i objąć prowadzenie, a Rossi spadł o kolejną pozycję na rzecz Andrei Dovizioso, który wcześniej uporał się z Lorenzo.

Niestety Jorge Lorenzo tracił kolejne miejsca. Po zbyt szerokim wyjeździe zdołał wyprzedzić go także Marc Marquez, który awansował tym samym na piątą lokatę. Niemniej jednak jego strata do prowadzących zawodników była już wyraźna, a co więcej zbliżał się do niego szybszy Alvaro Bautista, który wyprzedził zawodnika Hondy.

Tymczasem na prowadzeniu stawka się zacieśniła. Na 11 okrążeń do mety czołowych rywali dzieliło zaledwie 0.8s. Prowadził Vinales przed Dovizioso, Rossim i Petruccim.

Po kilku okrążeniach Dovizioso postanowił wziąć sprawy w swoje ręce i zdołał awansować przed Rossiego, natychmiast notując najlepszy czas pierwszego sektora. Do ataku przystąpił także Danilo Petrucci i po wyprzedzeniu Rossiego znalazł się na trzeciej pozycji. Włoch nie poprzestał jednak na tym i przeskoczył na drugą pozycję przed Vinalesa, który popełnił błąd i wyjechał zbyt szeroko.

Zawodnik Yamahy odzyskał jednak drugą lokatę i utrzymał ją do samej mety. Jego strata do prowadzącego Dovizioso powiększała się i nie miał szans na wyprzedzenie rywala.

Tym samym Dovizioso odniósł pewne zwycięstwo dla Ducati na torze Mugello, finiszując z przewagą 1.2s nad Maverickem Vinalesem. Na trzeciej pozycji utrzymał się Danilo Petrucci, lecz jego pozycja nie była zagrożona przez czwartego Valentino Rossiego.

Czołową piątkę uzupełnił Alvaro Bautista, a za nim finiszował Marc Marquez. Jorge Lorenzo był ostatecznie ósmy, a czołową dziesiątkę uzupełnili Michele Pirro i Andrea Iannone.

Na ostatnim okrążeniu doszło do zderzenia pomiędzy Danim Pedrosą i Calem Crutchlowem. Obaj nie ukończyli wyścigu, podobnie jak bracia Espargaro. Aleix został ukarany za falstart, a następnie wycofał się z rywalizacji, z kolei w motocyklu Pola pojawiły się mechaniczne problemy.

Image © Ducati