Menu

Maverick Vinales z pole position do wyścigu o Grand Prix Włoch

Maverick Vinales / Movistar Yamaha MotoGP

Maverick Vinales z zespołu Movistar Yamaha MotoGP wywalczył pierwsze pole startowe do rywalizacji o Grand Prix Włoch, wyprzedzając swojego zespołowego kolegę Valentino Rossiego oraz Andreę Dovizioso z zespołu Ducati.

Lider klasyfikacji generalnej swoje najszybsze okrążenie pokonał w czasie 1:46.575 i wskoczył na pierwszą lokatę, wyprzedzając Michele Pirro, który od początku sesji prezentował bardzo dobre tempo, jednak ostatecznie zakończył kwalifikacje na czwartym miejscu, po szybszych okrążeniach Valentino Rossiego, który znalazł się za Vinalesem ze stratą 0.239 sekundy oraz Andreą Dovizioso notującym stratę o 0.021 sekundy większą niż Rossi.

Tuż za Pirro ze stratą 0.121 sekundy znalazł się Dani Pedrosa z zespołu Repsol Honda utrzymujący za sobą Marca Marqueza, który na ostatnim szybkim kółku trafił przed sobą na wolniejszego Johanna Zarco, co spowodowało dużą stratę w ostatniej części toru, jednak Hiszpan zdołał skorzystać z tunelu aerodynamicznego na prostej obiektu Mugello i wykręcił czas 1:47.050 dający mu szóstą pozycję.

Siódmy ostatecznie był Jorge Lorenzo z zespołu Ducati, który wykręcił czas 1:47.152, wyprzedzając Alvaro Bautistę (+0.592 sekundy) Danilo Petrucciego (+0.691 sekundy), którego najszybszy czas został skasowany z powodu przekroczeń toru w zakręcie numer pięć i Tito Rabata z ekipy Marc VDS, który swoje najszybsze okrążenie pokonał w czasie 1:47.282, co dało 0.707 sekundy straty.

Najwolniejszymi zawodnikami w drugiej sesji kwalifikacyjnej okazali się Johann Zarco, który zdołał wywalczyć dopiero jedenastą lokatę (+0.744 sekundy) oraz Alex Espargaro, który podczas swojego pierwszego szybkiego kółka wypadł z toru. Hiszpan zdołał powrócić na tor, jednak zdołał wykręcić dopiero dwunasty czas.

Zarco z najlepszym czasem w Q1

Słabsze tempo podczas trzech pierwszych sesji treningowych spowodowało, że dobrze spisujący się Johann Zarco musiał walczyć w pierwszej sesji kwalifikacyjnej. Francuz potrzebował jedynie czterech okrążeń, aby zapewnić sobie awans do finałowej sesji, po czasie 1:47.058, co pozwoliło wyprzedzić Danilo Petrucciego o jedyne 0.083 sekundy.

Z torem Mugello nie poradził sobie natomiast Cal Crutchlow, który był najszybszy w drugim treningu, jednak do niedzielnej rywalizacji wystartuje dopiero z trzynastego pola, tuż przed Hectorem Barberą z zespołu Reale Avintia Racing.

Szczęścia w kwalifikacjach nie miał natomiast Jonas Folger, który zdołał pokonać tylko jedno szybkie okrążenie i zakończył walkę o pole position dopiero na piętnastej pozycji. Niemiecki zawodnik podczas drugiego szybkiego kółka wypadł z toru w zakręcie numer jedenaście, co zaprzepaściło dobry wynik.

Za kierowcą Monster Yamaha Tech 3 znaleźli się: Iannone, Baz, Pol Espargaro, Miller, Redding, Abraham, Lowes, Smith i Guintoli, który wystartuje dopiero z dwudziestego czwartego pola.

Image © Yamaha Motor Racing