Menu

Maverick Vinales tryumfatorem GP Francji po błędzie Rossiego

Maverick Vinales po pełnej emocji walce z Valentino Rossim wygrał wyścig o GP Francji. Na drugiej pozycji uplasował się Johann Zarco, a podium uzupełnił Dani Pedrosa.

Johann Zarco najlepiej wystartował i to on objął prowadzenie w wyścigu o GP Francji. Za nim znaleźli się dwaj fabryczni zawodnicy Yamahy atakowani przez Marca Marqueza. Cal Crutchlow nie zdołał wykorzystać dobrej pozycji i znaleźć się w pierwszej trójce.

Alvaro Bautista już na pierwszym okrążeniu zakończył udział w piątej rundzie sezonu 2017 MotoGP. Chwilę później dołączył do niego kolejny reprezentant Ducati - Hector Barbera.

Dwadzieścia dwa okrążenia przed metą Maverick Vinales wyprzedził Johanna Zarco i tym samym to na jego barkach spoczywało przewodzenie całej stawce. Hiszpan zanotował rekordowy czas okrążenia, ale nie udało mu się w sposób znaczący odjechać od Francuza.

W tym samym czasie Scott Redding z powodu problemów technicznych musiał się wycofać z GP Francji.

Dopiero po kilku okrążeniach Maverick Vinales zdołał wyrobić sobie drobną przewagę nad drugim zawodnikiem, który blokował Valentino Rossiego. Tempo prowadzącego Hiszpana było nierówne, a najszybszy w prowadzącej grupie był zajmujący czwartą pozycję Marc Marquez.

Na dziesiątym okrążeniu Valentino Rossi popełnił błąd w ósmym zakręcie, tracąc tym samym dystans do Johanna Zarco. Marc Marquez skorzystał z tego i podążał tuż za tylną oponą dziewięciokrotnego motocyklowego mistrza świata.

W połowie wyścigu tempo Marca Marqueza spadło. Do zawodnika Hondy zaczął się zbliżać jego kolega zespołowy - Dani Pedrosa. Na jedenaście okrążeń przed metą mistrz świata się przewrócił na hamowaniu do drugiego zakrętu.

Osiem okrążeń przed końcem wyścigu Maverick Vinales podkręcił swoje tempo i zyskał przewagę ponad 0,5 sekundy nad Johannem Zarco, którego wściekle próbował wyprzedzić Valentino Rossi. Dwa okrążenia później na hamowaniu do drugiego zakrętu Włoch wyprzedził Francuza i od razu zanotował rekordowy czas.

Zaledwie pięć okrążeń przed metą Aleix Espargaro musiał się wycofać z wyścigu, w którym jechał po pewną dziewiątą pozycję. Niestety jednak jego Aprilia odmówiła posłuszeństwa.

Valentino Rossi na trzy okrążenia przed metą wyprzedził Mavericka Vinalesa na hamowaniu do drugiego zakrętu. Hiszpan dawał z siebie absolutnie wszystko, wykorzystał błąd w ósmym zakręcie swojego kolegi z zespołu i na ostatnim okrążeniu objął prowadzenie. Rossi nie chciał dać za wygraną, ale przesadził w jedenastym zakręcie, upadł i na tym etapie zakończył udział w GP Francji.

Za sprawą tego Johann Zarco awansował na drugą pozycję, a jako trzeci na mecie zameldował się Dani Pedrosa.

Image © Yamaha Motor Racing