Menu

Maverick Vinales zdobył pole position do GP Francji

Maverick Vinales

Maverick Vinales uzyskał najlepszy czas w kwalifikacjach do GP Francji MotoGP. Drugi był Valentino Rossi, a w wyścigu pierwszy rząd uzupełni trzeci z reprezentantów Yamahy Johan Zarco.

Q1

Zawodnicy nie zwlekali z wyjazdem na tor. Część z nich zdecydowała się na wybranie miękkich przednich opon, a pozostali założyli do swoich motocykli ogumienie pośrednie.

W połowie sesji kwalifikacyjnej Johan Zarco legitymował się najlepszym czasem, a Andrea Dovizoso jadąc za Danim Pedrosą plasował się na drugiej pozycji. Ci trzej motocykliści jako jedyni nie zdecydowali się zjechać na wymianę opon, chociaż z tego grona wyłamał się reprezentant Ducati.

Dani Pedrosa korzystając z tego, że nie holował za sobą żadnego innego zawodnika uzyskał wówczas najlepszy czas sesji - 1:32,415. Hiszpan miał problemy z dogrzewaniem ogumienia i dlatego przejechał całą sesję na jednym komplecie.

Na ostatnich okrążeniach pomiarowych, rekordy kolejnych sektorów notowali Alvaro Bautista i Andrea Dovizioso. Hiszpan pojechał za wolno, aby awansować do Q2, ale jego włoski kolega uzyskał najlepszy czas sesji, spychając z pierwszej dwójki premiowanej Q2 Johana Zarco. Reprezentant zespołu Tech3 jednak poprawił swój wynik rzutem na taśmę, eliminując Daniego Pedrosę.

Poważnie rozczarowali w Q1 zawodnicy Aprili. Sam Lowes i Aleix Espargaro przewrócili się. To z pewnością nie ułatwiło im pokonania możliwie najszybszego okrążenia.

Q2

Podobnie jak i w pierwszej części sesji kwalifikacyjnej zawodnicy korzystali z różnych mieszanek opon przednich. Jedni wybierali ogumienie pośrednie, jak na przykład Valentino Rossi czy Marc Marquez, a inni miękkie, jednym z nich był Maverick Vinales.

Po zaledwie jednym okrążeniu pomiarowym przewrócił się Marc Marquez. Szczęśliwie doszło do tego incydentu w trzecim zakręcie, przy niskiej prędkości. Dzięki temu Hiszpan mógł podnieść swoją maszynę i kontynuować udział w kwalifikacjach.

Motocykliści z okrążenia na okrążenie notowali coraz lepsze czasy okrążeń. W połowie sesji tempo dyktowali Cal Crutchlow i Marc Marquez, a także Valentino Rossi i Scott Redding. W tym samym czasie zawodnicy w komplecie zjechali do alei serwisowej. Z totalnie pustego toru skorzystał Johan Zarco, który przed własną publicznością próbował robić wszystko, co w swojej mocy, aby uzyskać dobry czas.

Od razu po wyjeździe z boksów tak naprawdę wszyscy zawodnicy notowali rekordy kolejnych sektorów. Maverick Vinales awansował na pierwszą pozycję z czasem 1:32,146, a jeszcze szybciej od niego jechał Valentino Rossi, którego w ostatnim sektorze zblokował Jack Miller. Australijczyk w ostatnim zakręcie się przewrócił. Kilka wiraży dalej ten sam problem miał Scott Redding.

Na swoim ostatnim szybkim okrążeniu Maverick Vinales zszedł z czasem do poziomu 1:31,994. Nikt nie był w stanie poprawić jego rezultatu. Pewna była również druga pozycja Valentino Rossiego, a Johan Zarco zadowolił francuską publiczność notując trzeci rezultat kwalifikacji.

Image © Yamaha Motor Racing