Menu

Zapowiedź Grand Prix Francji: Czy w Le Mans poznamy nowego lidera mistrzostw?

Jorge Lorenzo / Movistar Yamaha

Stawka Motocyklowych Mistrzostw Świata na dobre zagościła w Europie. Piątym w tym sezonie przystankiem kierowców MotoGP, Moto2 i Moto3 będzie legendarny tor Le Mans.

W Grand Prix Francji dominuje Jorge Lorenzo. Kierowca pochodzący z Majorki aż 5-krotnie zwyciężał na torze Le Mans. Dobrze francuski obiekt wspominać może również Maverick Vinales, który to podczas zeszłorocznego wyścigu po raz pierwszy w karierze stanął na podium w królewskiej klasie w barwach Suzuki.

Nadchodzący weekend we Francji może być niezwykle interesujący, bowiem po jego zakończeniu możemy poznać nowego lidera mistrzostw. Do tej pory na prowadzeniu znajdowali się kierowcy zespołu Movistar Yamahy. Od początku sezonu na czele znajdował się Maverick Vinales, który wygrał dwa pierwsze wyścigi sezonu, jednak po wypadku w Austin, Hiszpana wyprzedził jego partner z zespołu Valentino Rossi i jest on aktualnym liderem.

9-krotny mistrz świata do Le Mans przyjeżdża jednak z przewagą zaledwie dwóch punktów nad swoim partnerem z zespołu Vinalesem, czterech nad Marciem Marquezem i dziesięciu nad Danim Pedrosą. Co ciekawe, Rossi spośród czołowej czwórki jako jedyny nie wygrał żadnego wyścigu w tym roku.

Włoch musi jednak popracować nad swoją pozycją startową, jeśli myśli o walce o zwycięstwo. Rossi, z wyjątkiem ostatniego wyścigu w Jerez, przebijał się do przodu i udawało mu się stawać na podium w trzech pierwszych wyścigach sezonu mimo startu z dalszej pozycji.

Z kolei Maverick Vinales, musi odzyskać zaufanie i pewność siebie na motocyklu Yamahy. Hiszpan od czasu wypadku w Austin nie jest sobą i było widać podczas weekendu o Grand Prix Hiszpanii, że nie jest wstanie w pełni korzystać z motocykla japońskiego producenta. 22-latek narzekał na przednią oponę, której nie udaje mu się wyczuć. Jeśli Vinales chce powrócić na „zwycięskie tory” musi powrócić do pewności siebie, którą prezentował podczas testów i pierwszych dwóch wyścigach.

Z kolei reprezentanci zespołu Repsol Hondy z pewnością będą chcieli wykorzystać problemy kierowców Yamahy, którzy wbrew oczekiwaniom nie byli zbyt konkurencyjni. W Jerez mieliśmy sytuację odwrotną od tego czego wszyscy się spodziewali. To kierowcy Hondy dyktowali tempo, a na najwyższy stopień podium po dłuższej przerwie powrócił Dani Pedrosa po zdominowanym weekendzie. Marquez z kolei nie dominował ale liczył się w stawce i zakończył spokojny wyścig na drugiej lokacie.

Przetasowanie miało miejsce również w garażu Ducati. Tradycyjnie na technicznym torze niezbyt dobrze radził sobie Andrea Dovizioso, z kolei zaskakująco dobrze Jorge Lorenzo. Hiszpan po kiepskim początku sezonu w końcu pokazał na co go stać podczas pierwszej europejskiej rundy. Kierowca Ducati zaskoczył wszystkich swoim tempem na motocyklu włoskiego producenta i po raz pierwszy stanął na podium w czerwonych barwach Ducati.

Bardzo dobrze prezentują się nadal kierowcy zespołu Monster Yamahy Tech 3. Tegoroczni debiutanci od początku sezonu są w dobrej dyspozycji i zajmują aktualnie świetne jak na pierwszy rok startów pozycje. Po czterech dotychczasowych wyścigach Johann Zarco zajmuje świetną szóstą lokatę, z kolei Jonas Folger ósme miejsce.

Podobnie jak podczas minionej rundy kierowców czeka pracowita sobota, ponieważ na piątek w Le Mans zapowiadane są opady deszczu, z kolei na sobotę i niedzielę prognozowana jest piękna słoneczna pogoda, na dodatek mają występować wysokie temperatury powietrza.

Informacje na temat Grand Prix Francji

Zwycięzca wyścigu 2016: Jorge Lorenzo, Movistar Yamaha - 43:51.290
Pole position 2016: Jorge Lorenzo, Movistar Yamaha - 1:31.975
Najszybsze okrążenie wyścigu 2016: Valentino Rossi, Movistar Yamaha - 1:33.293
Pełna nazwa toru: Le Mans
Długość toru: 4.2 km
Ilość okrążeń: 28
Dystans wyścigu: 117.2 km
Ilość zakrętów lewych: 5
Ilość zakrętów prawych: 9
Szerokość toru: 13 m.
Długość najdłuższej prostej: 674 m.
Wybór opon: Slick: Miękkie / Pośrednie / Twarde; Deszczowe: Miękkie / Pośrednie
Image © Michelin