Menu

Zapowiedź Grand Prix Hiszpanii: Kierowcy wracają do Europy

Valentino Rossi / Movistar Yamaha

Zawodników Motocyklowych Mistrzostw Świata czeka pierwszy weekend wyścigowy w sezonie 2017. Kierowcy podczas czwartej tegorocznej rundy wezmą udział w Grand Prix Hiszpanii na torze Jerez de la Frontera.

Na Hiszpańskim obiekcie siedmiokrotnie zwyciężał lider klasyfikacji generalnej mistrzostw Valentino Rossi. Włoch ostatni raz w Jerez zwyciężył w zeszłym sezonie. Aktualny lider nie należał do faworytów do zajęcia pierwszego miejsca w klasyfikacji, jednak dzięki solidnej i bezbłędnej jeździe to utytułowany Rossi przewodzi stawce po trzech pierwszych wyścigach sezonu.

Kierowca Movistar Yamahy jako jedyny z czołówki ukończył wszystkie dotychczasowe wyścigi i jako jedyny w stawce zakończył je na podium. Dwukrotnie stawał na drugim stopniu podium na torze w Argentynie i Austin, z kolei podczas inaugurującego sezon weekendu w Katarze zajął miejsce na najniższym stopniu podium. Włoch z pewnością będzie starał się utrzymać prowadzenie, a także powalczyć o pierwsze w tym sezonie zwycięstwo.

Po świetnym początku w barwach Yamahy Mavericka Vinalesa, piękny sen Hiszpana zakończył się już w Austin, kiedy to już na początku wyścigu wypadł z toru po utracie przyczepności przedniego koła w prawym zakręcie. Po wywrotce Vinales przyznał, że nie był to jego błąd, a za przyczynę wskazał wadliwą oponę Michelin.

Z kolei po fatalnym występie w Argentynie trzeci w klasyfikacji generalnej Marquez, powrócił na zwycięskie tory na swoim ulubionym torze w Austin. Hiszpan nadal jest niepokonany na torach zlokalizowanych w Stanach Zjednoczonych. Kierowca Repsol Hondy utrzymał dzięki temu dominację na teksańskim obiekcie i zwyciężył już w piątej edycji Grand Prix Ameryk. W Jerez będzie jak co weekend faworytem do zwycięstwa i z pewnością będzie chciał utrzymać zwycięską passę.

Najwyżej w klasyfikacji kierowców spośród reprezentantów Ducati znajduje się Andrea Dovizioso. Jego partner z zespołu Jorge Lorenzo nadal nie potrafi odnaleźć się na Desmosedici GP17 i aktualnie zajmuje odległą trzynastą lokatę. Tor Jerez może być jednak dla kierowców włoskiego producenta bardzo niewygodny, ponieważ jest bardzo techniczny i nie posiada długich prostych oraz mocnych przyspieszeń.

Cal Crutchlow po fatalnym pierwszym wyścigu sezonu i podium w Argentynie, Brytyjczyk zaprezentował dobre tempo w Austin i zakończył teksańska rundę tuż za podium. Crutchlow może liczyć na awans w klasyfikacji dzięki charakterystyce toru i swojego motocykla, podobnie jak Dani Pedrosa. Kierowcy Hondy mogą skorzystać na tym, że prawdopodobnie problemy napotkają Dovizioso, do którego tracą niewiele punktów i mogą liczyć awans o przynajmniej jedną lokatę w przypadku ukończenia wyścigu przed Włochem.

Swoją przygodę z królewską klasą bardzo dobrze rozpoczęli kierowcy zespołu Monster Yamahy Tech 3, debiutujący w MotoGP Johann Zarco i Jonas Folger. Francuz mógł zacząć sezon doskonale, ponieważ miał realne szanse na zakończenie wyścigu w Katarze na podium, jednak przez błąd nie udała mu się ta sztuka. Zarówno Zarco jak i Folger prezentują solidne tempo na początku sezonu i zajmują miejsca w czołowej ósemce.

Prawdopodobnie znów czeka nas rywalizacja między kierowcami Movistar Yamahy i Repsol Hondy, w którą mogą się włączyć zawodnicy klienckich zespołów obu japońskich producentów. Czeka nas fascynująca sobota i niedziela, ponieważ na piątek przez synoptyków zapowiadane są opady deszczu.

Informacje na temat Grand Prix Hiszpanii

Zwycięzca wyścigu 2016: Valentino Rossi, Movistar Yamaha - 45:28.834
Pole position 2016: Valentino Rossi, Movistar Yamaha - 1:38.736
Najszybsze okrążenie wyścigu 2016: Valentino Rossi, Movistar Yamaha - 1:40.090
Pełna nazwa toru: Circuito de Jerez
Długość toru: 4.4 km
Ilość okrążeń: 27
Dystans wyścigu: 119.4 km
Ilość zakrętów lewych: 5
Ilość zakrętów prawych: 8
Szerokość toru: 11 m
Długość najdłuższej prostej: 607 m
Wybór opon: Slick: Miękkie / Pośrednie / Twarde; Deszczowe: Miękkie / Pośrednie
Image © Yamaha Motor Racing