Menu

Maverick Vinales z najlepszym czasem podczas pierwszego dnia posezonowych testów na Ricardo Tormo

Maverick Vinales / Movistar Yamaha MotoGP

Maverick Vinales, nowy reprezentant fabrycznej Yamahy, osiągnął najlepszy czas okrążenia podczas pierwszego dnia posezonowych testów na torze Ricardo Tormo w Walencji.

Hiszpan swoje najlepsze pomiarowe okrążenie pokonał na półtorej godziny przed zakończeniem sesji, wykręcając rezultat na poziomie 1:30.930, jednak na tegorocznym motocyklu 2016 M1.

Drugi ostatecznie był Valentino Rossi, nowy zespołowy kolega Vinalesa, który swoje najszybsze kółko pokonał o 0.020 sekundy wolniej, niż młody Hiszpan i również na motocyklu z niedawno zakończonego sezonu. Włoch podczas pierwszej sesji testowej zaliczył wywrotkę w dziesiątym zakręcie, jak również przetestował motocykl, którym wraz z Vinalesem będą wykorzystywać w przyszłorocznej edycji mistrzostw.

Czołową trójkę uzupełnił natomiast Jorge Lorenzo, który po dziesięciu latach rywalizacji na Yamasze, przesiadł się na Ducati. Hiszpan jako pierwszy pojawił się na torze w porannej sesji i większość dnia spędził na motocyklu GP.16, choć na ostatnie minuty wyjechał na tor na przyszłorocznej maszynie.Lorenzo swoje najszybsze okrążenie pokonał w czasie 1:31.052 i do lidera pierwszego dnia stracił 0.122 sekundy.

Mistrz świata Marc Marquez z zespołu Repsol Honda był czwarty i dzień wykorzystał na jazdy na motocyklu z 2016, jak i nowej specyfikacji, na której będzie walczył w przyszłorocznych mistrzostwach. Hiszpan z czasem 1:31.102, utrzymał za sobą Andreę Dovizioso z Ducati i Cala Crutchlowa z LCR Hondy, którzy znaleźli się na piątej i szóstej lokacie.

Siódma pozycja należała natomiast do Andrei Iannone, który po rozstaniu z Ducati, zadebiutował w zespole Suzuki i wykręcił czas na poziomie 1:31.165. Włoch mimo wywrotki w szybkim dziesiątym zakręcie, znalazł się przed Scottem Reddingiem, Hectorem Barberą i Danim Pedrosą, który zamknął czołową dziesiątkę ze stratą jedynie 0.376 sekundy do najszybszego Vinalesa.

Podczas pierwszego dnia posezonowych testów na torze Ricardo Tormo, debiut w MotoGP zaliczyli Jonas Folger i Johann Zarco, którzy będą rywalizowali w przyszłorocznych zmaganiach w zespole monster Yamaha Tech 3.

Folger dzień zakończył z szesnastym wynikiem i czasem 1:32.450, natomiast Zarco znalazł się tuż za swoim zespołowym kolegą, ze stratą zaledwie 0.012 sekundy.

Pierwsze kilometry na nowych maszynach wykonali również Pol Espargaro i Bradley Smith, którzy w sezonie 2017 mierzyć się będą na motocyklach KTM. Espargaro dzień zakończył z dziewiętnastym czasem, natomiast Smith był dwudziesty.

Awans z Moto2 do królewskiej klasy zanotował także Alex Rins z zespołu Suzuki, który zakończył dzień na dwudziestej pierwszej pozycji z czasem 1:32.811 i stratą prawie dwóch sekund do lidera.

Swój powrót do MotoGP odnotował natomiast Karel Abraham z ekipy Aspara. Czech pokonał pięćdziesiąt dziewięć okrążeń toru i zakończył dzień na dwudziestej trzeciej lokacie tuż za testowym kierowcą Aprilii Eugenem Lavertym.