Menu

Jorge Lorenzo zwycięzcą kończącej sezon 2016 GP Walencji

Jorge Lorenzo / Movistar Yamaha MotoGP

Jorge Lorenzo okazał się najszybszy w dzisiejszym wyścigu na torze Ricardo Tormo. Tuż za nim na mecie zameldował się Marc Marquez, a pierwszą trójkę uzupełnił Andrea Iannone z Ducati.

Rossi i Lorenzo świetnie wystartowali, natomiast kilka pozycji stracił Marc Marquez, którego przednie koło uniosło się. Do pierwszego zakrętu na drugiej pozycji dojechał Andrea Iannone, a trzecie miejsce przypadło wówczas w udziale dla Mavericka Vinalesa.

Po pierwszych okrążeniach Marc Marquez nadrobił straty i znalazł się za plecami czwartego Valentino Rossiego. Obu tych motocyklistów blokował Maverick Vinales, a z zaistniałej sytuacji skorzystał Jorge Lorenzo, który odjechał od groźnych rywali.

Dziewięciokrotny motocyklowy mistrz świata wyprzedził swojego przyszłego kolegę z zespołu, a na hamowaniu do drugiego zakrętu powtórzył ten manewr także Marc Marquez.

Dani Pedrosa niestety długo nie najeździł się w ostatnim wyścigu sezonu 2016, czego powodem był upadek w drugim zakręcie. Tymczasem Valentino Rossi wyprzedził w jedenastym wirażu Andreę Iannone, który jednak odzyskał drugie miejsce na prostej, korzystając z ogromnej mocy silnika Ducati. Reprezentant Yamahy powtórzył manewr w tym samym miejscu, ale efekt był dokładnie taki sam, co poprzednio. Znacznie mądrzejszym było wyprzedzenie Iannone w czwartym zakręcie i odjechanie zawodnikowi Ducati do prostej startowej.

Rossi uciekł o kilka dziesiątych od Iannone, a zawodnik Ducati został wyprzedzony także przez Marqueza w ostatnim zakręcie. Na prostej jednak Andrea odzyskał swoją pozycję.

Po kilku okrążeniach przejechanych spokojnie Valentino Rossiego ponownie wyprzedził Andreę Iannone i wskoczył na drugie miejsce. Uporać się z reprezentantem Yamahy próbował również arc Marquez.

Cal Crutchlow na trzynaście okrążeń przed metą upadł w ostatnim zakręcie, natomiast Marc Marquez wyprzedził Valentino Rossiego na hamowaniu do drugiego wirażu, który ewidentnie stracił tempo.

Marc Marquez nie zadowolił się trzecią pozycją i atakował Andreę Iannone bardzo odważnie w ostatnim zakręcie. Tradycyjnie już jednak Włoch z Ducati obronił swoje miejsce na prostej. Mistrz świata wykorzystał następnie błąd Iannone w drugim zakręcie i w kolejny wiraż wpisał się na drugiej pozycji.

Hiszpan w błyskawicznym tempie oddalał się od rywali i doganiał lidera Jorge Lorenzo, jednak ostatecznie do zawodnik Yamahy dojechał do mety na pierwszej pozycji, bronić zwycięstwo przed Marquezem.

Trzecia lokata finalnie należał do Andrei Iannone, który utrzymał za sobą Valentino Rossiego i tracącego tempo na ostatnich okrążeniach Mavericka Vinalesa.

Bardzo dobrą jazdą w końcówce popisał się Pol Espargaro, który wyprzedził Andreę Iannone i finiszującego na ósmej lokacie swojego brata Aleixa Espargaro.

Czołową dziesiątkę uzupełnili Bradley Smith i Alvaro Bautista.

Image © Yamaha Motor Racing