Menu

Lorenzo: Przed wyścigiem modliłem się o deszcz

Jorge Lorenzo / Movistar Yamaha MotoGP

Jorge Lorenzo przyznał, że nie chciał rywalizować w zmiennych warunkach i dlatego wolał ścigać się nawet na całkowicie mokrym torze podczas Grand Prix Malezji na torze Sepang.

Powszechnie wiadomo, że od czasów TT Holandii z sezonu 2013 Jorge Lorenzo obawia się jazdy w deszczu. Hiszpan wtedy podczas czwartkowego treningu miał bardzo groźnie wyglądający wypadek, w którym złamał obojczyk i błyskawicznie poleciał samolotem do Barcelony na operację. Obojczyk został nastawiony i wyposażony w tytanową płytkę, a sam zainteresowany wrócił do Holandii na sobotni wyścig i ukończył go na piątym miejscu.

Z powodu tych niezwykle nieprzyjemnych wydarzeń Jorge Lorenzo zazwyczaj bał się ryzykować w deszczowych wyścigach. Reprezentant Yamahy jednak w ten weekend się przełamał i podczas treningów, a także kwalifikacji odbywających się na mokrym torze prezentował bardzo dobre tempo.

Nie chciałem wyścigu w zmiennych warunkach, więc modliłem się o deszcz. Na szczęście moje prośby zostały wysłuchane i zaczęło mocno padać, być może nawet zbyt mocno - przyznał Lorenzo.

W sesji rozgrzewkowej miałem kilka podbramkowych sytuacji w siódmym i ósmym zakręcie. O mały włos bym się tam nie wywrócił przez aquaplaning. Powiedziałem Lorisowi Capirossiemu i dyrekcji wyścigu, że jest za dużo wody i trzeba opóźnić start wyścigu. Po pewnym czasie tor był bezpieczny i można było na nim dobrze jeździć.

W wyścigu o GP Malezji czasy okrążeń notowane przez Jorge Lorenzo nie były na tyle dobre, aby mógł walczyć o zwycięstwo. Solidna jazda jednak popłaciła i Hiszpan stanął na podium korzystając z wywrotek Cala Crutchlowa, Marca Marqueza i Andrei Iannone.

Wsiadłem na motocykl pomimo tego, że dziś nie czułem się najlepiej. Spisywałem się gorzej niż w kwalifikacjach, a na torze było odrobinę więcej wody. Bardzo mnie ucieszyło, że tym razem wywrotki zdarzały się przede mną i umożliwiło mi to awans z szóstego miejsca na trzecie. Podium na mokrej nawierzchni jest dobry dla wyczucia przeze mnie pewności w tych warunkach. Być może nie jest to spektakularny wynik, lecz jest on ważny do tego, aby zdobyć kolejne podium.

Image © Yamaha Motor Racing