Menu

Andrea Dovizioso zwycięzcą zaciętej rywalizacji o Grand Prix Malezji

Andrea Dovizioso / Ducati Team

Andrea Dovizioso z fabrycznego zespołu Ducati wywalczył swoje drugie zwycięstwo w karierze MotoGP, po pierwszym odniesionym w 2009 roku, podczas Grand Prix Malezji na mokrym torze Sepang. Na drugiej lokacie rywalizacje zakończyli reprezentacji Yamahy - Valentino Rossi przed Jorge Lorenzo.

Bardzo dobrym startem z pierwszej lokaty popisał się Andrea Dovizioso, który uniknął kłopotów w przeciwieństwie do swoich najgroźniejszych rywali, którzy ustawili się na starcie obok niego.

Włoch początkowo został uwikłany w walkę o pierwszą lokatę z aż sześcioma rywalami - Jorge Lorenzo, Valentino Rossin, Andreą Iannone, Markiem Marquezem i Calem Crutchlowem, jednak bardzo szybko został wyprzedzony przez Lorenzo w pierwszym zakręcie.

Wszystko wskazywało na to, że Lorenzo pozostanie na pierwszej pozycji, jednak bardzo szybko spadł aż na szóste miejsce, kiedy został wyprzedzony przez Marqueza, Dovizioso, Valentino Rossiego, a następnie Cala Crutchlowa, który wykorzystał swoją lepszą jazdę na mokrej nawierzchni.

Mimo dobrej jazdy Rossiego na pozycji lidera, po kilku okrążeniach na czele znalazł się Andrea Iannone, jednak Valentino Rossi nie chciał odpuścić, co spowodowało tasowanie się obu zawodników na pierwszej lokacie.

Czołowa szóstka bardzo szybko podzieliła się na trzy dwuosobowe składy, choć tempa liderów po kilku okrążeniach nie wytrzymał Jorge Lorenzo, który z okrążenia na okrążenie tracił dystans do czołowej piątki.

Dobre tempo, w połowie rywalizacji, prezentował Cal Crutchlow, który poradził sobie z Markiem Marquezem, jednak Hiszpan nie dał za wygraną i po krótkiej chwili ponownie znalazł się przed Brytyjczykiem.

Zwycięzca dwóch Grand Prix w tegorocznym sezonie nie uzna jednak rywalizacji w Malezji do udanych, czego powodem był upadek w drugim zakręcie i wycofanie się z rywalizacji.

Problemy z przyczepnością, na tym samym okrążeniu, dopadły także Marca Marqueza, który podczas hamowania do jedenastego zakrętu, stracił panowanie nad motocyklem i wypadł z trasy. Zawodnik Repsol Hondy zdołał jednak powrócić na tor na piętnastej pozycji, jednak bardzo szybko został wyprzedzony przez kolejnego zawodnika i spadł na szesnaste miejsce.

Na trzech pierwszych pozycjach pozostali Valentino Rossi, Andrea Dovizioso i Andrea Iannone, jednak i on nie ustrzegł się błędu i w dziewiątym zakręcie wypadł z toru, co zakończyło jego walkę na torze Sepang.

Walkę o zwycięstwo w Malezji stoczyli Rossi i Dovizioso. Włoch z Yamahy utrzymywał się przed swoim rodakiem reprezentującym Ducati, jednak na pięć okrążeń przed metą to Dovizioso pokazał lepsze tempo i awansował na pierwszą lokatę, odjeżdżając w szybkim tempie od Rossiego.

Finałowe okrążenia Grand Prix Malezji pozostały pod kontrolą Dovizioso, który powiększył przewagę nad dziewięciokrotnym mistrzem świata i minął linię mety na pierwszej pozycji z przewagą trzech sekund nad Rossim.

Na trzeciej pozycji samotnie rywalizację zakończył natomiast Jorge Lorenzo, który utrzymał za sobą walczących zawodników ekipy Avintia Racing - Hectora Barberę i Lorisa Baza, którzy zjawili się na mecie na pozycjach odpowiednio czwartej i piątej.

Szósty ostatecznie był Maverick Vinales z Suzuki, który nie był w stanie powalczyć z kierowca Aivintii, natomiast siódmy Alvaro Bautista przed Jackiem Millerem.

Na dziewiątej lokacie wyścig na torze Sepang zakończył Pol Espargaro z Monster Yamaha Tech 3, natomiast pierwszą dziesiątkę zamknął Danilo Petrucci.

Marc Marquez, który zdołał powrócić na tor, po upadku w jedenastym zakręcie, linię mety przeciął tuż za pierwszą dziesiątką, przed Eugenem Lavertym, Aleixem Espargaro, Bradleyem Smithem i Scottem Reddingiem.

Image © Ducati Team