Menu

Marc Marquez najszybszy w sesji kwalifikacyjnej GP Australii

Marc Marquez / Repsol Honda

Po niezwykle trudnych warunkach w czwartym treningu, pogoda poprawiła się na kwalifikacje, które rozpoczęły się z opóźnieniem.

W Q1 zawodnicy skorzystali z opon przejściowych ze względu na jeszcze wilgotną nawierzchnię. Sesja kwalifikacyjna na Phillip Island okazała się niezwykle nieudana dla Valentino Rossiego, który zajął dopiero piętnastą pozycję w Q1.

Z pierwszej do drugiej części kwalifikacji awansowali Cal Crutchlow oraz Jorge Lorenzo, a różnica między nimi wyniosła dwie sekundy (przewaga Crutchlowa).

Miało to przełożenie na finałowe okrążenia, ponieważ Brytyjczyk ostatecznie zajął drugą pozycję z czasem 1:30.981. Dla porównania Lorenzo kwalifikacje zakończył z czasem o 6.7s gorszym i do wyścigu wystartuje dopiero z dwunastej lokaty.

Crutchlow uległ jedynie Marquezowi, który okazał się bezkonkurencyjny, lecz różnica między tą dwójką wyniosła 0.792s. Zawodnik zespołu Repsol Honda zanotował rezultat 1:30.189 po przejściu na opony typu slick.

Pol Espargaro na kilka minut przed pojawieniem się flagi w biało-czarną szachownicę zdołał wyprzedzić Crutchlowa w walce o drugą pozycję, lecz ostatecznie nie zdołał się na niej utrzymać i uległ zawodnikowi Hondy, a sam finiszował na trzeciej lokacie. Jego brat, Aleix Espargaro, zajął czwarte miejsce.

Dobre tempo zaprezentował również Jack Miller, który na pewnym etapie sesji figurował na drugiej lokacie, ale został wyprzedzony przez braci Espargaro i kwalifikacje zakończył na piątej pozycji.

Danilo Petrucci finiszował na szóstej pozycji przed Nicky Haydenem, który zastępuje w ten weekend kontuzjowanego Daniego Pedrosę.

Stefan Bradl był ósmy, a czołową dziesiątkę uzupełnili Andrea Dovizioso i Hector Barbera.

Image © Honda Racing Corporation