Menu

Marquez: Porażka z zeszłego roku pomogła w zdobyciu tytułu

Marc Marquez / Repsol Honda

Trzykrotny motocyklowy mistrz świata Marc Marquez przyznał, że zawdzięcza swój tegoroczny tytuł nauce, którą wyciągnął z pełnego wywrotek sezonu 2015.

Hiszpan już od debiutu w MotoGP dał się poznać jako agresywny zawodnik, który nie kalkuluje i zawsze za wszelką cenę walczy o najwyższe cele. Problem dla Hiszpana pojawił się, gdy motocykl Repsol Hondy od 2015 roku nie był już tak stabilny i przewidywalny. To właśnie wtedy brak tak zwanej zimnej głowy dał się we znaki młodemu mistrzowi, który zamiast bardziej ostrożnej, zachowawczej jazdy, przekraczał kolejne granice, co skutkowało upadkami i nieukończonymi wyścigami.

Reprezentant Repsol Hondy wyciągnął lekcję z nieudanego sezonu 2015 i w tym roku jak dotychczas zameldował się na mecie w każdej rundzie.

Było bardzo ciężko w sezonie 2015. Możliwe, że aby to zrozumieć straciłem tytuł. Byłem w stanie jeździć w jeden sposób, ale zespół wtedy mi powiedział, że czasami regularność jest ważniejsza. Nie mogłem się z tym pogodzić, więc nie zdobyłem mistrzostwa, ale to jest w porządku.

To była najważniejsza lekcja w moim życiu i starałem się wykorzystać to doświadczenie. Oczywiście próbowałem robić to już w zeszłym roku, ale na koniec w pewnych chwilach musisz podejmować ryzyko i wtedy finiszowałem na podium lub wygrywałem - powiedział Hiszpan.

W wieku 23 lat Marc Marquez zdobył pięć motocyklowych tytułów. Jest on najmłodszym zawodnikiem, który dokonał tego w całej historii Motocyklowych Mistrzostw Świata.

Gdy rozpoczęliśmy sezon dużo walczyliśmy. Zawsze wierzyliśmy i naciskaliśmy. W tym roku zmieniliśmy strategię. Byłem bardziej spokojny. W pewnych chwilach mogłem bardziej naciskać i być szybszy i szybszy. W zeszłym roku zmagałem się z ogromną presją i pod koniec sezonu... Jestem silnym gościem, ale było kilka wątpliwość na ten temat. W tym roku wróciłem mocniejszy i to jest najważniejsze - zdradził reprezentant Repsol Hondy.

Image © Honda Racing Corporation