Menu

Marc Marquez mistrzem świata MotoGP 2016 po zwycięstwie w GP Japonii

Marc Marquez / Repsol Honda

Marc Marquez dzięki temu, że duet Yamahy nie ukończył wyścigu o GP Japonii zdołał już na torze Twin Ring Motegi zapewnić sobie tytuł mistrza świata MotoGP.

Po świetnym starcie na prowadzenie w wyścigu o GP Japonii wysunął się Jorge Lorenzo. Hiszpan wykorzystał walkę pomiędzy Rossim i Marquezem, co dało mu możliwość wyrobienia sobie kilku dziesiątych sekundy przewagi.

Sytuacja diametralnie się zmieniła, gdy Marc Marquez odjechał odrobinę Valentino Rossiemu. Duet ten w ciągu kilku okrążeń zniwelował całą przewagę lidera rywalizacji i finalnie w szóstym zakręcie reprezentant Repsol Hondy był już na prowadzeniu.

Jorge Lorenzo przez kolejne okrążenia napsuł trochę krwi swojemu zespołowemu koledze. Valentino Rossi stracił dystans do Marca Marqueza, ale ostatecznie zdołał wyprzedzić mistrza MotoGP z sezonu 2010, 2012 i 2015.

Presja jednak na Valentino Rossim była zbyt duża i dziewięciokrotny motocyklowy mistrz świata zaledwie kilka chwil po wyprzedzeniu Jorge Lorenzo przewrócił się w dziesiątym zakręcie i ostatecznie już pogrzebał szanse na zdobycie tytułu.

Po tym jak Rossi wycofał się z wyścigu, przewagę nad rywalami powiększał Marc Marquez, a do Jorge Lorenzo natomiast zbliżał się Andrea Dovizioso. Wydawało się, że Hiszpan bez problemu stanie na podium w GP Japonii, lecz na pięć okrążeń przed metą przewrócił się w dziewiątym zakręcie.

W tym momencie przed Marcem Marquezem otworzyła się szansa na przypieczętowanie trzeciego tytułu mistrzowskiego już w Japonii. Hiszpan nie poddał się presji i dojechał do mety na pierwszym miejscu.

Drugi był Dovizioso, trzeci Vinales, czwarty Aleix Espargaro, piąty Crutchlow, szósty Pol Espargaro, siódmy Bautista, ósmy Petrucci, dziewiąty Redding, a pierwszą dziesiątkę uzupełnił Stefan Bradl.

Image © Honda Racing Corporation