Menu

Marc Marquez wygrywa na torze Motorland Aragon i powiększa przewagę w walce o mistrzowski tytuł

Marc Marquez / Repsol Honda Team

Marc Marquez z zespołu Repsol Honda wygrał wyścig o Grand Prix Aragonii na torze Motorland i powiększył przewagę w klasyfikacji kierowców. Tuż za Hiszpanem linię mety minęli Jorge Lorenzo i Valentino Rossi.

Bardzo dobrym startem do niedzielnej rywalizacji popisał się Jorge Lorenzo, który już w kilku poprzednich wyścigach pokazywał dobre wyczucie na polach startowych, co pozwoliło mu na kilka chwil objąć prowadzenie, jednak ruszający z pierwszej lokaty Marc Marquez nie pozostawił złudzeń swojemu rodakowi i bardzo szybko znalazł się na pierwszej lokacie.

Dobra jazda Marqueza nie powstrzymała jednak Mavericka Vinalesa, który wyprzedził kierowcę Repsol Hondy, choć na kilka chwil oddał ponownie prowadzenie w ręce lidera klasyfikacji generalnej. Kierowca Suzuki znalazł jednak sposób na szybkiego Marqueza i wskoczył na pierwszą lokatę, pociągając za sobą także Lorenzo, który znalazł się przed kierowcą Hondy, za którym podążali Valentino Rossi i Andrea Dovizioso.

Końcówka pierwszego okrążenia po raz kolejny przyniosła bardzo dobry manewr wyprzedzania Marqueza na Lorenzo, co dało Hiszpanowi drugą lokatę. Na powtórkę wyprzedzania w piętnastym zakręcie nie trzeba było długo czekać, czego dowodem był awans na pozycję lidera po ataku na Vinalesie.

Wszystko wskazywało na to, że powrót Marqueza na pozycję lidera i próba odjazdu spowoduje zakończenie rywalizacji o pierwsza lokatę, jednak problemy z motocyklem na trzecim okrążeniu spowodowały, że Marquez gwałtownie spadł na piątą pozycję, a przed nim znaleźli się Vinales, Lorenzo, Rossi i Andrea Dovizioso.

Hiszpan potrzebował kilku okrążeń, aby powrócić do odpowiedniego rytmu, co potwierdził manewr wyprzedzania Hiszpana na Davizioso w ostatnim zakręcie, co wykorzystał również Aleix Espargaro znajdując się przed Dovizioso na piątej pozycji.

Walka nieustannie trwała także na czołowych trzech pozycjach, czego dowodem było wyprzedzenie Jorge Lorenzo przez Valentino Rossiego oraz rozpoczęcie pogoni za liderem rywalizacji Maverickiem Vinalesem, który stracił pierwsza lokatę na piętnaście okrążeń przed metą.

Kierowca Suzuki próbował odebrać Rossiemu pierwszą lokatę w pierwszym zakręcie, jednak błąd i zbyt późne hamowania spowodowało niewielki wyjazd poza tor, co wykorzystał również Marquez, wyprzedzając młodego Hiszpana i odbierając mu drugą lokatę.

Dobre tempo z treningów, jak również sobotnich kwalifikacji, bardzo szybko zostało potwierdzone przez Marqueza, który potrzebował trzech okrążeń, aby wypracować sobie możliwość ataku na Rossim i objęcia prowadzenia.

Marquez nie dał szans swoim rywalom i tuż po wyprzedzeniu Włocha odjechał budując sobie bezpieczną przewagę nad przeciwnikami, co dało mu czwarte zwycięstwo w tegorocznym sezonie wyścigowym.

W walce o podium GP Aragonii nie poddał się także Lorenzo, który poradził sobie z Maverickiem Vinalesem, a następnie dojechał do swojego zespołowego kolegi, którego wyprzedził na pięć okrążeń przed metą.

Próby powrotu na podium podjął się także Vinales, który jechał z niewielką stratą do dwóch zawodników Yamahy, jednak błąd w jednym z zakrętów spowodował wyjazd poza tor i stratę ponad dwóch sekund do czwartego na mecie Valentino Rossiego.

Piąta lokata ostatecznie należała do Cala Crutchlowa, który spadła na starcie o trzy pozycje, jednak odrobił straty i pod koniec rywalizacji poradził sobie z jadącym przed nim Danim Pedrosą, który podczas ostatnich okrążeń walczył z Aleixem Espargaro, jednak zdołał utrzymać Hiszpana za swoimi plecami.

Na ósmej pozycji rywalizację ukończył natomiast Pol Espagargo, za którym znaleźli się Alvaro Bautista, Stefan Bradl, Andrea Dovizioso, Michele Pirro, Hector Barbera, Eugene Laverty i Nicky Hayden, który wywalczył ostatecznie jeden punkt.

Image © Honda Racing Corporation