Menu

Marquez: Tylne opony będą decydujące w wyścigu

Marc Marquez / Repsol Honda

Reprezentant Hondy po dzisiejszych treningach przyznał, że wybór tylnych opon oraz ich zachowanie na dystansie wyścigu będzie kluczowym podczas Grand Prix Aragonii.

Firma Michelin, która jest oficjalnym dostawcą ogumienia do MotoGP na tor Motorland Aragon przywiozła tylne opony twarde i pośrednie, obie asymetryczne. Na przednią oś zawodnicy mają do dyspozycji ogumienie miękkie, pośrednie i asymetryczne twarde.

Według Marca Marqueza, który podczas piątkowych treningów testował ogumienie twarde, wybór tylnej opony będzie bardzo istotny dla losów niedzielnego wyścigu.

Myślę, że tylne opony zadecydują o losach wyścigu - powiedział Marquez. Sądzę również, że zawodnicy pokuszą się o różne opcje, co do przednich opon, ale to tylne będą kluczowe dla wyścigu. Zużywają się one bardzo szybko i po trzech, pięciu okrążeniach motocykl zaczyna się ślizgać. Trudno będzie ukończyć wyścig z dobrym tempem. Bardziej skoncentrowałem się na twardych oponach, ale musimy także sprawdzić miękki tył jeszcze raz.

Dwie piątkowe sesje treningowe ułożyły się świetnie dla kierowców zespołu Repsol Honda. Rano najszybszy był Marc Marquez, którego przewaga nad drugim Valentino Rossim wyniosła niecałe 0,2 sekundy. Po południu tempo podkręcił Dani Pedrosa i Cal Crutchlow, a tuż za nim znalazł się aktualny lider klasyfikacji generalnej. Przewaga nad Valentino Rossim utrzymała się na podobnym poziomie.

Trudno zrozumieć to, co się stało, ponieważ w pierwszej sesji treningowej byłem na pierwszym miejscu, ale dwie pozostałe Hondy były daleko. Niektórzy zdecydowali się na założenie nowych opon do motocykli pod koniec sesji, jedni skorzystali z twardego tyłu, inni miękkiego. Wiem, że Dani i Cal wybrali ten drugi wariant. Ja zastosowałem pierwszy, a twarde ogumienie zawsze ma mniej przyczepności. Jestem zadowolony z tego, że trzy Hondy znalazły się na szczycie tabeli z wynikami, ale jeśli sprawdzimy tempo wyścigowe, to sytuacja jest nieco inna.

Z wykorzystaniem: Motorsport.com Image © Honda Racing Corporation