Menu

Dani Pedrosa dominuje w GP San Marino

Dani Pedrosa / Repsol Honda

Dani Pedrosa z zespołu Repsol Honda odniósł zwycięstwo w Grand Prix San Marino i tym samym stał się ósmym zawodnikiem, który zatryumfował w tym sezonie.

Na torze Misano Hiszpan liderował przed lokalnym bohaterem Valentino Rossim oraz Jorge Lorenzo, który uzupełnił podium.

Tuż po starcie Lorenzo przewodził stawce zawodników i za sobą utrzymał rywalizujących bok w bok Rossiego oraz Vinalesa (którzy również startowali z pierwszego rzędu).

Niemniej jednak Pedrosa po bardzo dobrym starcie z ósmej pozycji, awansował do czołówki. Dużym atutem okazała się tutaj strategia – Pedrosa zdecydował się na miękką oponę na przodzie.

Na wczesnym etapie wyścigu Rossi zdołał wyprzedzić swojego partnera z zespołu Yamaha. Obaj utrzymywali się na czołowych lokatach do momentu rozpoczęcia szarży przez Pedrosę, który wyprzedził Marqueza i Lorenzo.

Przewaga Rossiego wynosiła wówczas 1.2 sekundy, lecz tempo Pedrosy było nieporównywalne. Wyprzedził on Włocha i ostatecznie jego przewaga na mecie wyniosła 2.8 sekundy.

Dla Marqueza nie był to łatwy wyścig. Linię mety przekroczył dopiero na czwartej lokacie, lecz zachował prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

Vinales uzupełnił czołową piątkę, choć za przekraczanie limitów toru otrzymał karę oddania pozycji na rzecz Dovizioso. Jednak zawodnik Suzuki odzyskał piątą lokatę.

Michele Pirro, który zastępował kontuzjowanego Iannone z Ducati, finiszował na siódmej lokacie przed Calem Crutchlowem, Polem Espargaro oraz Alvaro Bautistą. Crutchlow jednak po wyścigu otrzymał karę czasową 1.5s za nieprzestrzeganie limitów toru, dlatego spadł na ósmą lokatę za Pola Espargaro.

Na wczesnym etapie wyścigu, w czwartym zakręcie, przewrócił się Tito Rabat choć dojechał do mety ze stratą pięciu okrążeń. Aleix Espargaro, Javier Fores oraz Alex Lowes nie ukończyli rywalizacji.

Image © Honda Racing Corporation