Menu

Pierwsze w karierze zwycięstwo Mavericka Vinalesa w MotoGP. Hiszpan pierwszy na torze Silverstone

Maverick Vinales / Suzuki

Maverick Vinales z zespołu Suzuki wywalczył, pierwsze w swojej karierze, zwycięstwo w królewskiej klasie MotoGP na torze Silverstone podczas Grand Prix Wielkiej Brytanii.

Hiszpański kierowca po objęciu prowadzeniu, po restarcie rywalizacji spowodowanej wypadkiem, objął prowadzenie i nie oddał do końca wyścigu, wyprzedzając na mecie Cala Crutchlowa i Valentino Rossiego, którzy odpowiednio stracili ponad trzy i cztery sekundy.

Rywalizacja na torze Silverstone rozpoczęła się jednak od dużego wypadku z udziałem Pola Espargaro i Lorisa Baza. Kraksę spowodował kontakt pomiędzy Espargaro i Petruccim, jednak w całe zamieszanie wplątał się także jadący obok Loris Baz, który nie zdołał wyhamować przed dwójką zawodników i z impetem uderzył w motocykl Espargaro, co zapoczątkowało splot akcji, po którym obaj kierowcy znaleźli się poza torem.

Więcej szczęścia w całej sytuacji miał Pol Espargaro, który mimo znalezienia się na noszach nie odniósł żadnych poważnych obrażeń. Mniej szczęścia miał natomiast Loris Baz, który tuż po wypadku nie próbował wstać, a do akcji bardzo szybko wkroczyły służby medyczne, które przetransportowały poszkodowanego do centrum medycznego na torze.

Po kilku minutach przerwy kierowcy powrócili na pola startowe, aby ponownie wystartować do niedzielnej rywalizacji, która została skrócona o jedno okrążenie i kierowcy mieli przed sobą do pokonania dystans dziewiętnastu pętli.

Kolejny raz bardzo dobrym startem popisał się Cal Crutchlow, który w przeciwieństwie do oryginalnego startu, obronił się przed Valentino Rossi i objął prowadzenie. Nic z tego nie robił sobie jednak Maverick Vinales, który wyprzedził Rossiego w zakręcie Stowe, a następnie Brytyjczyka w Abbey, odjeżdżając natychmiast od obu kierowców.

Vinales z okrążenia na okrążenie stopniowo powiększał przewagę nad swoimi rywalami, którzy walczyli o dalsze lokaty.

Na drugiej pozycji bardzo sprawnie znalazł się Marc Marquez, za którym podążali Crutchlow, Rossi, Iannone oraz Pedrosa, jednak po kilku okrążeniach swoją dobrą prędkość zaczął wykorzystywać zawodnik fabrycznej Yamahy, który najpierw wyprzedził Cruchlowa, a następnie poradził sobie z Marquezem, co dało mu awans na drugą pozycję.

W grupce kierowców walczących o drugą lokatę znalazł się również Andrea Iannone, którego motocykl dawał mu duża przewagę prędkości, co Włoch bardzo szybko wykorzystał awansując na pozycję wicelidera wyścigu, jednak upadek w zakręcie Luffield spowodował, że ponownie na drugą lokatę mógł powrócić Cruchlow, który w międzyczasie poradził sobie z Valentino Rossim.

W walkę o trzecie miejsce ponownie zaangażował się Marquez, który dojechał do Valentino Rossiego i wyprzedził w zakręcie The Loop, rozpoczynając tym samym pogoń za Cruchlowem, jednak wyjazd poza tor w zakręcie Becketts na piętnastym okrążeniu spowodował zakończenie walki.

Dla lidera klasyfikacji generalnej nie był to jednak koniec problemów. Hiszpan na przedostatnim okrążeniu zmagał się ze zużywającą się tylną oponą, co zakończyło się szerokim wyjazdem w Stowe oraz spadkiem na piątą lokatę.

Awans na drugą i trzecią pozycję zanotowali tym samym Crutchlow i Rossi i spokojnie mogli kontynuować rywalizację przez ostatnie okrążenie, mijając finalnie linię mety za Maverickiem Vinalesem w niezmienionej kolejności.

Marquez nie dał jednak za wygraną i na ostatnim okrążeniu zdołał dopaść swojego zespołowego kolegę oraz wskoczyć na czwartą lokatę.

Tuż za czołową piątką, którą zamykał Pedrosa, uplasował się Andrea Dovizioso, który utrzymał za sobą Aleixa Espargaro oraz Jorge Lorenzo.

Czołową dziesiątkę zamknęli natomiast Danilo Petrucci i Alvaro Bautista.

Dobre tempo podczas rywalizacji na torze Silverstone zaprezentował Alex Lowes, który swój pierwszy wyścig w MotoGP zakończył na trzynastej lokacie tuż za plecami Yonny Hernandeza i Eugene’a Laverty’ego.

Podobnie jak Andrea Iannone rywalizacji nie ukończył Stefan Bradl, który po dwóch okrążeniach wypadł z toru w zakręcie Maggotts.

Image © Suzuki