Menu

Cal Crutchlow zdobywa pierwsze pole startowe na mokrym torze Silverstone

Cal Crutchlow / LCR Honda

Cal Crutchlow wywalczył sensacyjne pierwsze pole startowe do niedzielnego Grand Prix Wielkiej Brytanii na mokrym torze Silverstone.

Opady deszczu, mokry tor i zmienna aura przywitały kierowców podczas sobotniej sesji kwalifikacyjnej, które bardzo sprawnie wykorzystał Cal Crutchlow z zespołu LCR Honda i swoje najszybsze okrążenie pokonał w czasie 2:19.265, już na początku sesji.

Z minuty na minutę warunki atmosferyczne znacząco się pogarszały i nic nie wskazywało na to, aby Brytyjczyk stracił swoja bardzo dobrą lokatę, aż do momentu kiedy rekordowe okrążenie rozpoczął Eugene Laverty, jednak utrata panowania nad motocyklem spowodowała, że Laverty zakończył kwalifikację na szóstej lokacie.

Najbliżej pokonania zawodnika zespołu LCR Honda był Valentino Rossi, który ustanowił drugi czas, jednak do Brytyjczyka stracił 0.998 sekundy i utrzymał za sobą dobrze spisującego się Mavericka Vinalesa, który ustanowił czas w postaci 2:20.514, co dało stratę 1.249 sekundy.

Na czwartej pozycji drugą sesję kwalifikacyjną zakończył Dani Pedrosa, który na ostatnim szybkim okrążeniu zdołał wyprzedzić swojego zespołowego kolegę Marca Marqueza, który ostatecznie był piąty.

Hiszpan pod koniec sesji jechał na szybkim okrążeniu, jednak upadek w zakręcie Copse spowodował, że lider klasyfikacji generalnej musiał przedwcześnie zakończyć rywalizację o pole position.

Szósta lokata przypadła Scottowi Reddingowi, który wyprzedził Andreę Iannone i Jorge Lorenzo, natomiast czołową dziesiątkę zamknął drugi z kierowców Ducati Team Andrea Dovizioso.

Problemy w Q2 dopadły natomiast Jacka Millera, który powrócił do MotoGP po dwóch rundach absencji z powodu kontuzji pleców. Australijczyk z zespołu Estrella Galicia stracił panowanie nad motocyklem i wypadł z toru, co zakończyło jego zmagania.

Image © LCR Honda