Menu

Rusza 55. Rajd Barbórka!

Rajd Barbórka

Cyklicznie od 1987 roku rozgrywany na początku grudnia Rajd Barbórka kończy motorsportowy sezon w Polsce. Nie inaczej jest i tym razem. Kto okaże się najszybszy na kryterium asów tradycyjnie ulokowanym na legendarnej ulicy Karowej?

W przeddzień Rajdu główni bohaterzy widowiska spotkali się na konferencji prasowej. W tym gronie znaleźli się Kajetan Kajetanowicz ze swoim pilotem Jarkiem Baranem, którzy triumfowali w czterech ostatnich latach w Rajdzie Barbórka. Filip Nivette i Kamil Heller, co prawda nigdy tego czynu nie dokonali, ale fakt wywalczenia tytułu Rajdowych Mistrzów Polski 2017 niejako automatycznie plasuje ich w grupie faworytów.

Najwięcej, bo aż siedmiokrotnie Rajd Barbórka padał łupem Tomasza Kuchara, który wraz z Magdą Lukas powalczy o ósmy triumf na ulicach Warszawy.

Na konferencji prasowej pojawił się także Gilles Panizzi, który jest gościem specjalnym Rajdu Barbórka. Francuz przez szesnaście lat swojej kariery w WRC triumfował siedmiokrotnie i reprezentował fabryczne zespoły. Jego pilotem będzie Christophe Note. Ostatnią załogą, która była w piątek do dyspozycji mediów to Bryan Bouffier i Xavier Panseri.

W tegorocznym Rajdzie Barbórka po raz pierwszy kierowcy będą startowali na odcinku specjalnym znajdującym się na torze w Modlinie. Czy ta nowinka zda egzamin? O tym zapewne przekonamy się w sobotę.

Jak już powszechnie wiadomo fanom rajdów, Kajetan Kajetanowicz do Rajdu Barbórka wystartuje Fordem Fiestą WRC. Jest to zupełnie nowa maszyna, nad którą czasami trudno zapanować. Sam zainteresowany nie krył tego, że czeka go niemałe wyzwanie.

Jestem bardzo przestraszony. Dużo rzeczy jeszcze w tym aucie mnie zaskakuje. Im dłużej w nim siedzę, tym więcej tajemnic odkrywam. Pomimo tego będę starał się pojechać jak najszybciej. Chciałbym podziękować M-Sport za taką możliwość. To była dobra propozycja i przypuszczam, że każdy z tutaj siedzących by z niej skorzystał. Jest to samochód marzeń, wiem, że nie tylko dla mnie, ale i kibice również chcą zobaczyć na Rajdzie Barbórka taką maszynę - powiedział Kajto.

Filip Nivette nigdy nie wygrał Rajdu Barbórka i na tegorocznej liście startowej znajduje się wielu kierowców, którym z pewnością będzie trudno stawić czoła. Co ciekawe to właśnie na słynnej Karowej zaczęła się jego pasja do rajdów samochodowych.

To dla mnie domowy rajd, mam tutaj najwięcej startów. To właśnie tu przychodzi moja rodzina i znajomi. Barbórka jest dla nas zwieńczeniem bardzo dobrego sezonu. Oczywiście trudno będzie tutaj walczyć z mistrzami, ale tanio skóry nie sprzedamy i od pierwszego odcinka będziemy dawali z siebie sto procent. Ten, kto nie popełni żadnego błędu będzie miał szansę na zwycięstwo - wyjaśnił Nivette.

Tomasz Kuchar od dwóch lat startuje w mistrzostwach Rallycrossowych Mistrzostwach Polski i jak przyznał na konferencji prasowej największym wyzwaniem było zmodyfikowanie Citroena C4 tak, aby został dopuszczony do ruchu drogowego.

Nie było to wcale łatwe, aby wyposażyć go w lampy, kierunkowskazy, światła przeciwmgielne, wsteczne, klakson i tak dalej... Moja ekipa jednak stanęła na wysokości zadania i faktycznie zarejestrowała ten samochód. To jest naprawdę wielki cud, że udało się tego dokonać - relacjonował Kuchar.

Do Rajdu Barbórka zgłoszonych jest dokładnie 101 załóg. Start tych zawodów już jutro o godzinie ósmej. Przejazdy pokazowe na ulicy Karowej odbywać się będą od godziny siedemnastej. Warto, więc być odrobinę wcześniej, aby znaleźć dla siebie możliwie najlepsze miejsce, ponieważ oczywiście w trakcie trwania przejazdów przemieszczanie się pomiędzy nimi będzie utrudnione.

Harmonogram Rajdu Barbórka

OS 1 Autodrom Bemowo – od 8:00 do ok. 9:40

OS 2 Tor Modlin – od 9:05 do ok. 10:45

Serwis Autodrom Bemowo – od 10:17 do ok. 12:17

OS 3 Autodrom Bemowo – od 10:50 do ok. 12:20

OS 4 Tor Modlin – od 11:55 do ok. 13:25

Serwis Autodrom Bemowo – od 13:07 do ok. 15:07

OS 5 Autodrom Bemowo – od 13:40 do ok. 15:10

Serwis Karowa – od 16:00 do ok. 21:00

OS Karowa Pokazy – od 17:00 do ok. 18:20

OS Kryterium Karowa – od 18:30 do ok.. 21:00

Wręczenie Nagród Karowa – od 21:00 do ok. 21:30

Image © Rajd Barbórka