Menu

Thierry Neuville i Nicolas Gilsoul wygrywają Rajd Polski

Thierry Neuville i Nicolas Gilsoul / Hyundai Motorsport

Thierry Neuville obronił pozycję lidera i zwyciężył w Rajdzie Polski z przewagą 1:23.9 nad drugim w zestawieniu Haydenem Paddonem. Trzecia lokata finalnie przypadła Sebastienowi Ogierowi, który do lidera stracił ponad dwie minuty.

OS20 Orzysz 1 - 11.15 km

W niedzielę czekały na załogi tylko cztery przejazdy. Niedzielne zmagania otwierał dwudziesty etap Orzysz, który dostarczył wielu emocji. Znajdowało się na nim wiele szybkich i technicznych sekcji.

Po dwudziestym etapie doszło do zmiany lidera. Ott Tanak odnotował o niemal pięć sekund lepszy czas niż Thierry Neuville i wysunął się na prowadzenie w Rajdzie Polski z przewagą 1.8s.

Załoga zespołu Hyundai nie popełniła jednak żadnego błędy, lecz zdecydowała się na bardziej zachowawcze tempo.

Jest ok. Nie podejmowałem żadnego ryzyka. Mógłbym zrobić więcej, ale w tych warunkach nie chciałem wypaść. Będę kontynuował swój rytm i zobaczymy dokąd on nas doprowadzi - mówił na mecie Thierry Neuville.

Trzeci najlepszy wynik odnotował Jari-Matti Latvala, który nie liczył się już w klasyfikacji generalnej po sobotnich problemach.

Tuż za nim finiszowali Teemu Suninen, Sebastien Ogier i Hayden Paddon.

W WRC 2 rywalizowały już tylko dwie nasze załogi. Wojciech Chuchała na mecie był szósty, a Łukasz Pieniążek ósmy.

W WRC 3 trzecią najszybszą załogą okazali się Brzeziński/Hundla, którzy w klasyfikacji generalnej klasy byli na czwartym miejscu.

OS21 Paprotki - 18.68 km

NA kolejnym niedzielnym przejeździe Neuville i Gilsoul powrócili na prowadzenie, notując również najlepszy czas na mecie odcinka specjalnego.

Ott Tanak tym razem uderzył na trasie w skarpę tylną częścią samochodu, a następnie przodem w drzewo. Estońską załogę incydent ten kosztował wiele, ponieważ etap zakończyli na dopiero dwudziestym siódmym miejscu, a w klasyfikacji generalnej spadli na trzeci miejsce za Haydena Paddona.

Paddon oes Paprotki zakończył z piątym czasem, a przed nim znaleźli się tacy kierowcy jak Jari-Matti Latvala, Stephane Lefebvre i Craig Breen.

Poza trasą znalazł się także Andreas Mikkelsen (Citroen C3 WRC), który ostatecznie metę przekroczył na dwunastym miejscu, a w tabeli ogólnej spadł na jedenastą lokatę za Juho Hanninena.

OS22 Orzysz 2 - 11.15 km

Ott Tanak i Martin Jarveoja musieli niestety wycofać się z rywalizacji Rajdu Polski. Z tego też względu sytuacja wyklarowała się Neuville'owi, który wygrał dwudziesty drugi etap i powiększył przewagę do minuty i trzynastu sekund nad Haydenem Paddonem. Nowozelandczyk do mety dojechał dopiero na dziewiątej pozycji.

Drobną przygodę podczas przejazdu zaliczył także Sebastien Ogier, który odnotował dopiero jedenasty czas, ale w klasyfikacji generalnej awansował na trzecie miejsce po wycofaniu się Tanaka.

Dużo wyżej finiszował Dani Sordo, który był czwarty, a w klasyfikacji generalnej do poprzedzającego go Ogier tracił jedynie 13s.

W WRC 2 Wojciech Chuchała był szósty, a Łukasz Pieniążek siódmy. Z kolei w WRC 3 Łukasz Brzeziński wskoczył do pierwszej trójki klasyfikacji generalnej swojej klasy.

OS23 Paprotki 2 (Power Stage) - 18.68 km

Jari-Matti Latvala był najszybszy na finałowym odcinku specjalnym i tym samym zgarnął aż pięć punktów za zwycięstwo na Power Stage'u.

Kolejna załoga, czyli Sebastien Ogier i Julien Ingrassia uzyskała cztery punktu za drugą lokatę. Andreas Mikkelsen uzupełnił czołową trójkę (3 punkty), a Stephane lefebvre był czwarty (2 punkty).

Thierry Neuville, mając dużą przewagę w klasyfikacji generalnej nad drugim Haydenem Paddonem, nie musiał naciskać na tym etapie, dlatego metę przekroczył jako piąty (1 punkt) i wywalczył zwycięstwo w Rajdzie Polski.

Jestem bardzo szczęśliwy. Byliśmy mocni w ostatnich rajdach. Naszym celem było odrobienie punktów do Ogiera i udało nam się to podczas dwóch imprez z rzędu. Niwelowanie różnicy jest wspaniałym osiągnięciem. Jednak nadal musimy z nim walczyć - powiedział zwycięzca Rajdu Polski.

Liderem rywalizacji w Rajdzie Polski pozostał jednak Thierry Neuville z zespołu Hyundai Motorsport, który wyprzedził swojego zespołowego kolegę Haydena Paddona o 1:23.9 oraz Sebastiena Ogiera o kolejne 56.9 sekundy.

Na czwartej lokacie finalnie znalazł się Dani Sordo przed Stephanem Lefebvrem, który zamknął czołową piątkę.

Wojciech Chuchała rywalizację w Polsce zakończył na dziewiętnastej pozycji w klasyfikacji generalnej i szóstej w WRC2. Jakub Brzeziński ostatecznie był dwudziesty szósty, natomiast Łukasz Pieniążek trzydziesty siódmy.

Image © Hyundai Motorsport GmbH