Menu

T. Neuville nadal z niewielką przewagą nad O. Tanakiem po sobotnich zmaganiach na Rajdzie Polski

Thierry Neuville i Nicolas Gilsoul / Hyundai i20 WRC

Zacięty pojedynek o prowadzenie w Rajdzie Polski między Thierrym Neuvillem a Ott Tanakiem nie zwalnia tempa. Załoga zespołu Hyundai po przygodach na drugiej pętli sobotnich zmagań utrzymuje pierwsze miejsce, lecz ich przewaga to zaledwie 3.1s nad estońskim duetem ekipy M-Sport.

OS15 Baranowo 2 - 15.55 km

Thierry Neuville i Nicolas Gilsoul rozpoczęli popołudniową pętlę od najlepszego czasu i o 1.7s wyprzedzili kolejną załogę, czyli Ott Tanaka i Martina Jarveoja. W klasyfikacji generalnej różnica między nimi zwiększyła się do trzech sekund. Zapowiadało się na zaciętą walkę do samego końca.

Latvala finiszował na trzeciej pozycji i na takim samym miejscu plasował się także w klasyfikacji ogólnej.

Kolejne pozycje przypadły Haydenowi Paddonowi i Sebastienowi Ogier, który wskazywał na wyraźną poprawę swojego samochodu. Francuz na 0.3s zbliżył się w tabeli końcowej do Daniego Sordo, który na piętnastym odcinku był dopiero dziewiąty.

W WRC 2 najszybszym był Pontus Tidemand, choć do lidera klasy odrobił jedynie 0.3s. Również w tej kategorii prowadzące załogi utrzymywały się blisko siebie, ponieważ do Oli Christiana Veiby, Tidemand tracił zaledwie 13.3s.

Polska załoga Chuchała/Rozwadowski sklasyfikowana została na szóstym miejscu i na tej samej lokacie plasowała się także w klasyfikacji generalnej.

WRC 3 Jakub Brzeziński dojechał do mety na ósmej lokacie, przez co w 'generalce' spadł na piąte miejsce.

OS16 Pozezdrze - 21.24 km

Etap ten okazał się pechowy dla wielu załóg. Ott Tanak dojechał do mety bez tylnego skrzydła, które po prostu odpadło, z kolei Dani Sordo stracił przedni spliter po skoku.

Największy koszmar rozegrał się jednak w przypadku Latvali i Neuville'a.

Jari-Matti Latvala wraz z pilotem Miikką Anttilą musieli zatrzymać się na trasie z powodu problemów technicznych. Jak się okazało załoga Toyoty nie była w stanie kontynuować i dojechać do mety. W klasyfikacji generalnej spadli na dwunastą pozycję.

Thierry Neuville dojechał wprawdzie do mety, lecz... z ponad 17-sekundową stratą do Tanaka. W samochodzie Belga doszło do przebicia lewej tylnej opony na drugim kilometrze etapu. Oznaczało to tym samym, że Neuville i Gilsoul stracili prowadzenie w Rajdzie Polski i spadli na drugie miejsce, tracąc ponad 14s do Tanaka.

Estończyk mimo braku tylnego skrzydła, na mecie zameldował się z czwartym czasem.

Etap wygrał Hayden Paddon, który o 2.7s wyprzedził drugiego Sebastiena Ogiera. Załoga Hyundaia awansowała w klasyfikacji generalnej na trzecie miejsce.

OS17 Gołdap 2 - 14.75 km

Już na kolejnym odcinku specjalnym Thierry Neuville odrobił aż pięć sekund do Tanaka, zwłaszcza, że kierowca Ford Fiesty był dopiero dziesiąty. Brak tylnego skrzydła przekładał się na gorsze czasy.

Najszybszą załogą ponownie okazał się duet Paddon/Marshall. Na trzeciej pozycji finiszował Stephane Lefebvre, a czwarty był Elfyn Evans.

W WRC 2 tym razem liderował Gus Greensmith. Pontus Tidemand niestety przebił oponę i do mety dojechał na dziesiątym miejscu. Tym samym w klasyfikacji generalnej stracił sporo czasu do Veiby, a różnica między nimi wzrosła do ponad minuty. Wojciech Chuchała i Sebastian Rozwadowski finiszowali na piątej pozycji.

Dobre tempo w klasie WRC 3 zaprezentowali Jakub Brzeziński i Robert Hundla, którzy uzyskali drugi czas ze stratą dziewięciu sekund do Nila Solansa. W klasyfikacji generalnej utrzymywali czwartą pozycję.

OS18 Kruklanki 2 - 19.58 km

Opady deszczu utrudniły Neuville'owi przejazd podczas osiemnastego etapu, lecz mimo to załoga Hyundaia z numerem 5 odnotowała najlepszy czas i powróciła na prowadzenie w Rajdzie Polski z przewagą 2.5 nad Tanakiem i Jarveoją.

Pojawiło się sporo deszczu na ostatnich 5km i sekcja asfaltowa była mokra. Naciskałem bardzo mocno, ale deszcz był tu zupełnie niepotrzebny i miałem sporo pecha - mówił na mecie Neuville.

Ott Tanak metę przekroczył dopiero na dziewiątym miejscu.

Dobre tempo zaprezentował po raz kolejny Hayden Paddon, który był drugi, a do lidera odcinka stracił zaledwie pół sekundy. Stephane Lefebvre finiszował na trzeciej pozycji.

Sebastien Ogier finiszował z czwartym czasem i umocnił się tym samym na czwartym miejscu w klasyfikacji generalnej, zwłaszcza, że Dani Sordo przebił oponę na tym etapie.

Pontus Tidemand powrócił na czoło stawki, wygrywając osiemnasty etap rajdu. Veiby był drugi. Wojciech Chuchała uzupełnił czołową piątkę.

Był to kolejny dobry przejazd Jakuba Brzezińskiego, który odnotował trzeci najlepszy czas w klasie WRC3.

Super Odcinek Specjalny 19 Mikołajki Arena

Elfyn Evans po raz kolejny potwierdził, że bardzo dobrze czuje się na arenie w Mikołajkach. Wraz z pilotem Danielem Barrittem uzyskali najlepszy czas ostatniego etapu sobotnich zmagań.

Thierry Neuville był drugi ze stratą 0.2s do lidera, a na kolejnych pozycjach sklasyfikowani zostali Andreas Mikkelsen, Sebastian Ogier, który podzielił czwartą pozycję z Madsem Ostbergiem, z kolei szósty Ott Tanak zanotował identyczny czas, co Hayden Paddon.

W klasyfikacji generalnej prowadzą Neuville i Gilsoul, 3.1s przed Tanakiem i Jarveoją.

Hayden Paddon i Sebastian Marshall na trzeciej pozycji tracą 22.4 sekundy do prowadzącej załogi.

Czwarty Sebastien Ogier musi bacznie przyglądać się poczynaniom Daniego Sordo, ponieważ kierowców dzieli zaledwie 11.8s.

Na kolejnych pozycjach w czołowej dziesiątce znajdują się: Teemu Suninen/Mikko Markkula, Stephane Lefebvre/Gabin Moreau, Mads Ostberg/Ola Floene, Elfyn Evans/Daniel Barritt, a zamykają ją Andreas Mikkelsen i Anders Jaeger.

W WRC 2 Wojciech Chuchała i Sebastian Rozwadowski finiszowali na siódmej lokacie i w klasyfikacji generalnej utrzymali szóstą lokatę. W WRC 3 Jakub Brzeziński oraz Robert Hundla odnotowali trzeci czas, a w klasyfikacji generalnej znajdują się na czwartej pozycji.

Image © Jaanus Ree/Red Bull Content Pool