Menu

Zacięty pojedynek o prowadzenie w Rajdzie Polski między Neuvillem i Tanakiem

Thierry Neuville / Hyundai Motorsport

Thierry Neuville i Nicolas Gilsoul utrzymali prowadzenie w Rajdzie Polski. Niemniej jednak załoga prowadząca Hyundaia i20 WRC odzyskała pierwsze miejsce dopiero po ostatnim przejeździe porannej, sobotniej pętli.

OS11 Baranowo 1 - 15.55 km

Thierry Neuville przystępował do sobotnich zmagań na Rajdzie Polski jako lider w klasyfikacji. Niemniej jednak jedenasty oes zakończył z drugim czasem, tracąc zaledwie 0.8s do Jari-Mattiego Latvali. W przypadku Neuville'a nie obyło się jednak bez drobnej przygody, ponieważ załoga uderzyła w kamień. Na szczęście nie doszło do przebicia opony i mogli spokojnie odnotować konkurencyjny czas.

Latvala w klasyfikacji generalnej tracił po tym etapie do prowadzącego Belga 5.8s, z kolei drugi Ott Tanak 2.6s. Estończyk na mecie odcinka Baranowo był trzeci.

Długo na czele klasyfikacji odcinka plasował się Hayden Paddon, lecz drobne problemy z hamulcem od połowy przejazdu pozwoliły na czwarty czas. Tuż za nim metę przekroczył Sebastien Ogier.

W WRC2 w czołowej dziesiątce finiszowała tylko jedna polska załoga, Chuchała/ Rozwadowski. Łukasz Pieniążek odnotował najsłabszy czas, lecz w jego przypadku miejsce miały problemy z pompą paliwową.

Jarosław Kołtun, jak się okazało, uczestniczył w wypadku na drodze dojazdowej do jedenastego odcinka.

Dwadzieścia sekund kary za spóźnienie się na start otrzymał Gus Greensmith.

Dużo wyżej w klasyfikacji WRC3 uplasował się Jakub Brzeziński, który był piąty.

OS12 Pozezdrze - 21.24 km

Zupełnie nowy w harmonogramie Rajdu Polski odcinek Pozezdrze rozpoczął się niestety z opóźnieniem ze względów bezpieczeństwa.

W kilku miejscach kibice znajdowali się w niebezpiecznych miejscach, w których nie powinni się byli znaleźć. Powinni respektować to, co zostało poczynione przez organizatorów i korzystać tylko z bezpiecznych stref. Odcinek nie może być kontynuowany. Bezpieczeństwo jest priorytetem - tłumaczyła Delegat Bezpieczeństwa FIA, Michele Mouton, po ukończeniu przejazdu.

Ostatecznie najszybszy na trasie był Ott Tanak, który wykorzystał słabsze tempo Neuville'a (czwarty na mecie) i awansował w klasyfikacji generalnej na pierwsze miejsce.

Za Tanakiem finiszowali Hayden Paddon oraz Jari-Matti Latvala, który tracił już tylko 3.7s do Neuvielle'a w tabeli ogólnej.

Dużego pecha na tym etapie miał Sebastien Ogier. Mistrz świata pojawił się na mecie z uszkodzoną przednią częścią Fiesty i uszkodzonym tylnym lewym kołem, po tym jak wypadł poza trasę w ostatnim sektorze. Francuz stracił ponad 30 sekund do lidera etapu, a w klasyfikacji generalnej spadł na piąte miejsce za Haydena Paddona.

Tym razem w klasie WRC3 najszybszą załogą okazał się polski duet Brzeziński/Hundla. Na mecie byli o 3.3s szybsi od Terry'ego Folba. Polacy w klasyfikacji generalnej plasowali się na czwartej lokacie.

OS13 Gołdap 1 - 14.75 km

Trzynasty odcinek specjalny należał do Haydena Paddona, który zanotował czas 7:24.1 i o 1.4s wyprzedził załogę Neuville/Gilsoul, która tym samym zdołała odrobić nieco strat w klasyfikacji generalnej względem Tanaka.

Estończyk na mecie etapu był trzeci i do załogi Hyundaia z numerem 5 stracił 0.4s.

Pech nie opuszczał Ogiera, w samochodzie którego doszło do przebicia opony. Kierowca zespołu M-Sport był zaledwie dwunasty na mecie odcinka i w klasyfikacji generalnej spadł na szóste miejsce za Daniego Sordo.

Niewiele lepiej spisał się Jari-Matti Latvala, który finiszował na siódmej lokacie. Załoga Toyoty utrzymała jednak trzecie miejsce w tabeli ogólnej.

OS14 Kruklanki 1 - 19.58 km

Thierry Neuville i Nicolas Gilsoul rozpoczynali i zakończyli sobotnią pierwszą pętlę jako liderzy Rajdu.

Na ostatnim etapie tej pętli zanotowali najlepszy czas, wyprzedzając kolejną załogę Latvala/Anttila o 3.2s.

Ott Tanak był trzeci, lecz do liderów stracił 4.4s. Ze względu na małe różnicy w klasyfikacji generalnej spadł na drugie miejsce ze stratą 1.3s do załogi Hyundaia.

Ogier na metę etapu wjechał już bez przedniego zderzaka. Aerodynamika samochodu była na tyle słaba, że przy kilku skokach, kierowca nie miał nad samochodem kontroli w locie. Ostatecznie był dziesiąty, ze stratą 17.8s do Neuville'a.

W klasyfikacji generalnej utrzymał jednak szóstej miejsce, choć siódmy Teemu Suninen traci do niego 17.9s.

W WRC 2 najszybszy był Ole Christian Veiby, który prowadzi także w tabeli ogólnej przed Pontusem Tidemandem.

Najwyżej sklasyfikowaną polską załogą byli Chuchała i Rozwadowski, którzy finiszowali na szóstym miejscu i na takiej też lokacie plasują się w klasyfikacji generalnej.

W WRC 3 bardzo dobrze radził sobie Jakub Brzeziński wraz z pilotem Robertem Hundlą. Czternasty etap Rajdu Polski zakończyli na drugim miejscu ze stratą trzech sekund do Denisa Radstroma. W klasyfikacji generalnej nadal są trzecią najszybszą załogą.

Image © Getty Images / Red Bull Content Pool