Menu

Thierry Neuville nowym liderem Rajdu Polski

Thierry Neuville (BEL), Nicolas Gilsoul

Po popołudniowej, piątkowej pętli Rajdu Polski na prowadzenie wysunęła się załoga Hyundaia, czyli Thierry Neuville i Nicolas Gilsoul. Na Mazurach toczy się jednak zacięty pojedynek o pierwszą pozycję, ponieważ Ott Tanak i Martin Jarveoja tracą do liderów jedynie 1.3s. Trzeci jest Jari-Matti Latvala.

OS6 Chmielowo 2 - 6.52 km

Drugi przejazd na odcinku Chmielowo otwierał popołudniową pętlę. Rano przejazd ten wygrał Thierry Neuville, który był wówczas przed Latvalą.

Niestety po południu etap musiał zostać zamknięty z powodów bezpieczeństwa. W niebezpiecznych miejscach znajdowało się zbyt wielu kibiców.

OS7 Wieliczki 2 - 15.05 km

Kolejny oes udało się już przeprowadzić, choć wystartował z pięciominutowym opóźnieniem.

Jako pierwsi na starcie ustawili się Ogier i Ingrassia. Mistrz świata nie ukrywał niezadowolenia z powodu złych warunków na trasie i zalegającej wody. Wynik 8:04.2 pozwolił im ulokować się dopiero na jedenastej pozycji.

Swoje pierwsze zwycięstwo na odcinku WRC wywalczył Teemu Suninen. Wraz z pilotem Mikko Markkulą odnotowali wynik 7:47.9 i o 0.7s wyprzedzili Haydena Paddona. Nowozelandczyk tłumaczył, że na serwisie mechanicy zmienili ustawienia w jego Fieście WRC, co od razu przełożyło się na zachowanie samochodu i jego prowadzenie.

Trzeci czas uzyskał Ott Tanak, a czwarty Andreas Mikkelsen prowadzący Citroena C3 WRC. Prace podczas serwisu dały dużą korzyść również w przypadku Mikkelsena, który zwrócił uwagę na poprawę przyczepności.

Nie był to udany przejazd dla Neuville'a oraz Latvali, zwłaszcza, że na początku warunki były naprawdę trudne. Latvala dojechał do mety na piątej pozycji, z kolei Neuville, startujący jako drugi, mógł liczyć na zaledwie ósme miejsce.

Załoga Hyundaia z tego powodu spadła w klasyfikacji generalnej na trzecie miejsce.

W WRC2 nie powiodło się jednej z naszej załóg, tj. Hubertowi Ptaszkowi i Maćkowi Szczepaniakowi, którzy dachowali i nie byli w stanie ukończyć etapu.

OS8 Świętajno 2 - 19.6 km

Warunki pogodowe wyraźnie się poprawiły i przestało padać.

Neuville i Gilsoul zdołali powrócić na prowadzenie na kolejnym przejeździe. OS Świętajno pokonali dysponując najlepszym tempem i o 1.2s wyprzedzili następną załogę, czyli Daniego Sordo i Marka Martina.

Latvala z kolei pojechał zbyt zachowawczym tempem w obawie przed śliską nawierzchnię, co przełożyło się na ostateczny czas. Załoga Toyoty znalazła się dopiero na ósmej pozycji ze stratą 7.2s do Neuville'a.

Dobry wynik powtórzył Teemu Suninen, lecz tym razem nie wygrał, a finiszował na trzeciej pozycji.

Ott Tanak był czwarty i dzięki temu w klasyfikacji generalnej wyprzedził Latvalę i objął prowadzenie w Rajdzie Polski. Obie załogi dzieliła jednak tylko sekunda.

W WRC2 Łukasz Pieniążek okazał się najwyżej sklasyfikowanym polskim zawodnikiem i etap Świętajno 2 zakończył na piątej lokacie. W klasyfikacji generalnej był jednak ósmy, a dwie pozycje wyżej znajdował się Wojciech Chuchała.

W WRC3 Jakub Brzeziński był szósty i na takiej też lokacie plasował się w klasyfikacji ogólnej.

OS9 Stare Juchy 2 - 13.5 km

Neuville po raz kolejny popisał się dobrym tempem, wygrywając dziewiąty oes Rajdu Polski. Tryumf ten pozwolił mu awansować na pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej, zyskując nad Ott Tanakiem 1.5s.

Estończyk na mecie etapu był trzeci za Haydonem Paddonem. Czwarty czas odnotował Dani Sordo.

Jeden z głównych pretendentów do zwycięstwa Rajd Polski, Jari-Matti Latvala, tym razem metę przekroczył na piątej pozycji i w klasyfikacji generalnej spadł na trzecie miejsce po awansie Neuville'a. Obie załogi dzieliło jednak jedynie 5.4s, co zapowiadało walkę do samego końca.

W WRC2 na poprzednim etapie najszybszy był Pontus Tidemand, lecz etap Stare Juchy należał już ponownie do prowadzącego w klasyfikacji generalnej Oli Christiana Veiby.

Załoga Chuchała/Rozwadowski znalazła się na piątej pozycji, Pieniążek i Mazur na ósmej, a Kołtun i Pleskot na jedenastej.

Super Odcinek Specjalny Mikołajki Arena 2 - 2.5 km

W pierwszej parze do rywalizacji na arenie stanęli Ogier i Neuville. Z tego pojedynku zwycięsko wyszedł Belg, który ostatecznie był trzeci i utrzymał prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

Ott Tanak finiszował na drugiej lokacie, z przewagą 0.2s nad Neuvillem, lecz była to zbyt mała różnica aby móc wyprzedzić załogę Hyundaia w tabeli ogólnej.

Najszybszą załogą drugiego przejazdu na arenie w Mikołajkach okazali się Elfyn Evans i Daniel Barritt z czasem 1:44.3.

Sebastian Ogier był siódmy, lecz utrzymał czwartą lokatę w klasyfikacji generalnej za Latvalą.

Piąty jest Hayden Paddon, który do lidera rajdu traci 39.6s. Na kolejnych pozycjach w czołowej dziesiątce znajdują się: Dani Sordo, Teemu Suninen, Juho Hanninen, Stephane Lefebvre i Mads Ostberg.

Pieniążek i Mazur okazali się czwartą najszybszą załogą klasy WRC2, dzięki czemu w klasyfikacji generalnej awansowali na siódme miejsce. Szósty jest z kolei Wojciech Chuchała.

Dobrą czwartą pozycję w WRC3 wywalczył także Jakub Brzeziński, który jest szósty w tabeli ogólnej.

Sobotnie zmagania rozpoczną się od odcinka Baranowo (15.55 km), który rozpocznie się o godzinie 08:08.

Image © Jaanus Ree/Red Bull Content Pool