Menu

Jari-Matti Latvala liderem Rajdu Polski po pierwszej piątkowej pętli

Jari-Matti Latvala / Toyota Gazoo Racing WRT

Jari-Matti Latvala oraz Miikka Anttila objęli prowadzenie w Rajdzie Polski po pierwszej, piątkowej pętli. Załoga zespołu Toyoty utrzymuje przewagę w postaci 4.5 sekundy nad Neuvillem i Gilsoul (Hyundai).

OS2 Chmielowo 1 - 6.52 km

Piątkowe zmagania na Rajdzie Polski rozpoczęły się od etapu Chmielowo, liczącego 6.52 km.

Sebastien Ogier przejechał ten zróżnicowany odcinek w czasie 3:24.3, tłumacząc, że nawierzchnia w niektórych miejscach była śliska, a przyczepność niska.

Szybciej o 1.4 sekundy od mistrza świata pojechał jednak Thierry Neuville, który potwierdzał na mecie słowa Ogiera o niskiej przyczepności. Wynik 3:22.9 pozwolił jednak załodze Hyundaia utrzymać prowadzenie do końca, natomiast Ogier spadł na trzecią pozycję, ulegając Jari-Mattiemu Latvali w Toyocie. Fin był zaledwie o 0.2 sekundy wolniejszy od zwycięskiej załogi.

Na kolejnych pozycjach znaleźli się Ott Tanak oraz Esapekka Lappi, w samochodzie którego jeszcze wczoraj pojawiły się problemy z silnikiem, lecz mechanicy Toyoty zdołali sobie z nimi poradzić.

Z silnikiem już w porządku - pojawiły się problemy z mapowaniem. Nie będzie to łatwy dzień, ponieważ w niektórych miejscach jest ślisko. Na niemal wszystkich hamowaniach i wejściach do zakrętów jest pełno błota - skomentował Lappi.

W WRC2 najwyżej sklasyfikowanym Polakiem był Łukasz Pieniążek, który zakończył drugi odcinek specjalny na piątej pozycji, lecz jedna z opon w samochodzie Polaka spadła z felgi. Hubert Ptaszek był ósmy. W WRC3 Jakub Brzeziński finiszował na dziewiątej lokacie.

OS3 Wieliczki 1 - 15.05 km

Dużo dłuższy dystans czekał na załogi podczas trzeciego odcinka Wieliczki. Tym razem role się odwróciły i to Jari-Matti Latvala wraz z Mikką Anttilą okazali się najszybszym duetem. Niemniej jednak na mecie kierowca nie ukrywał, że tak dobry rezultat go zaskoczył.

Latvala wyprzedził w klasyfikacji Tanaka oraz Ogiera. Neuvielle z kolei był czwarty, 1.8 sekundy za Ogierem. Do lidera etapu stracił jednak ponad 3 sekundy przez co spadł w klasyfikacji generalnej na trzecią pozycję.

Awans w klasyfikacji ogólnej odnotował także Dani Sordo, który tym razem odcinek zakończył na szóstej pozycji za Esapekką Lappim.

W WRC2 Hubert Ptaszek i Maciek Szczepaniak dojechali do mety etapu na siódmej pozycji ze stratą 20.8 sekundy do zwycięskiego Gus Greensmitha. Łukasz Pieniążek był jedenasty, a Wojciech Chuchała uplasował się pozycję niżej.

W WRC3 natomiast Jakub Brzeziński uzupełnił pierwszą piątkę i w klasyfikacji generalnej awansował na szóste miejsce.

OS4 Świętajno 1 - 19.6 km

Czwarty etap był najdłuższą próbą pierwszej pętli, lecz nieco skróconą względem ubiegłorocznej edycji Rajdu Polski.

Na pierwszych trzech pozycjach finiszowały trzy identyczne załogi, co na poprzednim etapie. Latvala wyprzedził Tanaka o 1.3 sekundy, z kolei Ogier do lidera stracił aż trzy sekundy. W ten oto sposób w klasyfikacji generalnej spadł na trzecią pozycję za Estończyka.

Czwarte miejsce utrzymał Thierry Neuville, który tłumaczył, że nie popełnił żadnego błędu, a stara się kontrolować tempo.

Piąty czas należał do załogi Sordo/Marti, lecz na metę wjechali ze stratą liczącą 12.6 sekundy do lidera.

Na 17 kilometrze zatrzymał się Esapekka Lappi, który stracił koło.

OS5 Stare Juchy 1 - 13.50 km

Tuż przed zakończeniem pierwszej pętli Thierry Neuville i Nicolas Gilsoul powrócili na prowadzenie. Piąty etap Rajdu Polski pokonali w czasie 6:54.8 i o 1.9 sekundy wyprzedzili drugiego Latvalę. Dzięki zwycięstwu na tym etapie, załoga Hyundaia awansowała w klasyfikacji generalnej na drugie miejsce, a do prowadzącej Toyoty po piątym oesie tracili 4.5 sekundy.

Tanak zakończył zmagania na trzeciej pozycji, natomiast Ogier był dopiero czwarty. Obaj spadli o jedno miejsce w klasyfikacji generalnej na rzecz Neuvielle'a.

Dani Sordo obrócił się na trasie, dlatego zdołał odnotować dopiero szósty czas, ulegając Hayddenowi Paddonowi, co miało miejsce także w klasyfikacji generalnej.

Pierwszą dziesiątkę w tabeli końcowej uzupełniali Juho Hanninen, Teemu Suninen, Elfyn Evans i Stephane Lefebvre.

W WRC2 w czołowej dziesiątce figurowały aż trzy załogi - Ptaszek/Szczepaniak (6), Chuchała/Rozwadowski (7) i Kołtun/Pleskot (9).

Na zakończenie pierwszej pętli w klasyfikacji generalnej Ptaszek był już piąty, tracąc do prowadzącego Ole Christiana Veiby 1:34.8.

W WRC3 załoga Brzeziński/Hundla finiszowała na szóstej lokacie, a w klasyfikacji końcowej figurują na siódmej lokacie.

Image © Getty Images / Red Bull Content Pool