Menu

Rozpoczyna się ORLEN 74. Rajd Polski. Neuville najszybszy na odcinku testowym

Thierry Neuville i Nicolas Gilsoul / Hyundai i20 WRC

ORLEN 74. Rajd Polski rozpoczął się na dobre. Do tegorocznej rundy w Mikołajkach przystąpi 49 załóg, które będą rywalizowały na 23 odcinkach specjalnych mazurskich szutrów.

Sebastien Ogier, rywalizujący dla brytyjskiego zespołu M-Sport, pojawił się w Polsce jako lider klasyfikacji kierowców z dorobkiem 141 punktów, lecz drugi Thierry Neuville traci do niego zaledwie 18. Trzeci jest Ott Tanak.

Każdy ze wspomnianych kierowców odnosił zwycięstwo w tegorocznym sezonie Rajdowych Mistrzostw świata. Ogier tryumfował w Monte Carlo oraz Portugalii. Neuville zapewnił Hyundaiowi zwycięstwo we Francji oraz Argentynie. Tanak natomiast dopisał się do listy zwycięzców na początku czerwca na Sardynii.

W sumie, w siedmiu rozegranych dotąd rundach wygrywało aż pięciu różnych kierowców. W Rajdzie Szwecji najlepszym okazał się Jari-Matti Latvala z zespołu Toyota GAZOO Racing WRC, a w Meksyku szampana otwierał Kris Meeke (Citroen).

Nie zabraknie jednak naszych rodach. W WRC 2 oprócz "stałych bywalców", czyli Huberta Ptaszka i Łukasza Pieniążka, zobaczymy także Jarosława Kołtuna i Wojciecha Chuchałę. Z kolei w WRC 3 zobaczymy Jakuba Brzezińskiego, który liczy na przełamanie pecha.

Kto najszybszy na odcinku testowym?

Nocne, silne opady deszczu sprawiły, że trasa odcinka specjalnego była dość błotnista.

Załogi musiały podjąć się obowiązkowych trzech przejazdów na 5-kilometrowej trasie, ale najszybszą okazała się załoga Thierry Neuville i Nicolas Gilsoul.

Załoga zespołu Hyundai Motorsport była najlepsza na pierwszym i trzecim przejeździe, ponieważ drugi najszybciej pokonali Jari-Matti Latvala i Miikka Anttila (Toyota GAZOO Racing WRC).

Wynik 2 minuty 12,1 sekundy zapewnił Hyundaiowi pierwszą pozycję. Ostatecznie na drugiej lokacie pojawił się Ott Tanak i Martin Jarveoja, a na trzeciej kolejna załoga Hyundaia, czyli Hayden Paddon i Sebastien Marshall.

Czołowa dziesiątka odcinka specjalnego:

1. Thierry Neuville/Nicolas Gilsoul - Hyundai i20 Coupe WRC - 2 min 12.1s

2. Ott Tanak/Martin Jarveoja - Ford RS Fiesta WRC - 2 min 12.3s

3. Hayden Paddon/Sebastien Marshall - Hyundai i20 Coupe WRC - 2 min 12.7s

4. Sébastien Ogier/Julien Ingrassia - Ford Fiesta WRC - 2 min 13.1s

5. Jari-Matti Latvala/Miikka Anttila - Toyota Yaris WRC - 2 min 13.3s

6. Dani Sordo/Marc Marti - Hyundai i20 Coupe WRC - 2 min 13.8s

7. Esapekka Lappi/Janne Ferm - Toyota Yaris WRC - 2 min 14.2s

8. Mads Østberg/Ola Floene - Ford RS Fiesta WRC - 2 min 14.5s

9. Juho Hänninen/Kaj Lindstrom - Toyota Yaris WRC - 2 min 14.7 s

10. Teemu Suninen/Mikko Markkula - Ford RS Fiesta WRC - 2 min 15.2 s

O 19:08 wystartuje odcinek specjalny na Arenie w Mikołajkach.

Image © Jaanus Ree Red Bull Content Pool