Menu

KIA Lotos Race na Hungaroringu – runda prawie jak domowa

KIA Lotos Race

Już w najbliższy weekend uczestnicy Mistrzostw Polski Kia Picanto po raz ósmy w 12-letniej historii KIA Lotos Race będą ścigać się na Hungaroringu. To drugi, obok Toru Poznań, najczęściej eksploatowany obiekt, na którym w przeszłości ścigały się Kia Picanto i Kia pro_cee’d oraz pierwszy poza granicami Polski, na którym już w 2007 roku odbyła się runda KIA Lotos Race.

Wyścigi na torze pod Budapesztem, który większość zawodników zna tak dobrze, jak Tor Poznań, będą miały w tym roku charakter rundy domowej bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. W gronie kierowców KIA Lotos Race 2017 są bowiem dwie zawodniczki z Węgier – Petra Krajnyak i Adrienn Vogel. Obydwie dobrze znają domowy tor, a wieloletnie doświadczenie za kierownicą różnych samochodów 35-letniej Adrienn i dobry wynik uzyskany niespełna dwa tygodnie temu podczas pierwszej rundy na niemieckim torze w Oschersleben każą przypuszczać, że przedstawicielka płci pięknej będzie chciała pokazać młodszym i starszym kolegom, że kobiety potrafią szybko jeździć. Nawet bardzo szybko.

Szóste i czwarte miejsce w wyścigach pierwszej rundy cieszą, ale dla mnie ważniejsze jest, że moja strata do czołówki w obydwu wyścigach nie była duża i że potrafiłam utrzymać tempo. Wciąż nie do końca jestem zadowolona z ustawień samochodu, który muszę lepiej poznać. Gdy przejadę nim więcej kilometrów, wyniki powinny być lepsze. Wiem, że moje Picanto i mnie stać na więcej! Bardzo chciałabym pokazać progres już podczas kolejnej rundy na moim domowym torze – powiedziała z uśmiechem Adrienn, która w przeszłości radziła sobie z ustawieniem już takich wyścigowych „potworów”, jak Lotus czy Maserati.

Jej o piętnascie lat młodsza koleżanka z zespołu Sun Aqua KIA Racing Team – Petra Krajnyak – ma za sobą sezon startów w węgierskim Hankook Suzuki Racer Cup 2016, w którym zajęła jedenaste miejsce w klasyfikacji generalnej na dziewiętnastu uczestników. Oczywiście, znam Hungaroring i jego tajemnice, dlatego liczę tam na lepszy wynik niż udało mi się osiągnąć podczas dwóch pierwszych wyścigów za kierownicą Kia Picanto. Najważniejsze, że w obydwu byłam na mecie i zdobyłam pierwsze punkty – mówi Petra.

Najszybszy z debiutantów w KIA Lotos Race 2017 – 14-letni Nikodem Wierzbicki – wyścigi pierwszej rundy ukończył na piątym i trzecim miejscu. Jeszcze przed rundą na niemieckim torze mówił, że mam zamiar w pucharze pojechać 2-3 sezony. Pierwszy traktuję jako treningowy, ale… po ostatnich treningach mam bardzo małą stratę do czołowej piątki.

Trzecie miejsce w klasyfikacji po pierwszej rundzie pokazuje, że młodziutki, ale doświadczony zawodnik z już 6-letnim stażem w profesjonalnym kartingu w Polsce, Czechach i we Włoszech nie do szacował swoich umiejętności i może zagrozić zawodnikom, którzy od kilku lat startują w wyścigach za kierownicą Kia Picanto.

Runda KIA Lotos Race na Hungaroringu rozpocznie się w piątek 12 maja od dwóch 30-minutowych treningów, do których kierowcy ruszą o godzinie 14:00 i 16:15. Na sobotę 13 maja, na godzinę 10:00, zaplanowano 20-minutową pierwszą sesję kwalifikacyjną. Piętnastu najszybszych kierowców w Q1 do drugiej części kwalifikacji, które potrwają kwadrans, wystartuje o 12:30. 10-minutowy finał kwalifikacji dla dziesięciu najszybszych kierowców w Q2 rozpocznie się o 16:30. Pierwszy wyścig w niedzielę 14 maja wystartuje o godzinie 11:25, drugi o 15:00. Mistrzostwa Polski Kia Picanto towarzyszyć będą w ten weekend Mistrzostwom Świata Samochodów Turystycznych (WTCC).

KIA Lotos Race Image © KIA Lotos Race