Menu

Jan Antoszewski wygrywa kwalifikacje przed pierwszą rundą KIA Lotos Race na torze w Oschersleben

Jan Antoszewski

We wszystkich częściach sobotnich kwalifikacji o czołowe lokaty walczyli starzy wyjadacze w Mistrzostwach Polski Kia Picanto – Damian Litwinowicz, Jan Antoszewski, Tomasz Magdziarz, Kamil Serafin i Max Gunther – oraz rewelacyjny 14-letni debiutant – Szymon Jabłoński. W finale kwalifikacji najszybszy okazał się Jan Antoszewski, który do pierwszego wyścigu dwunastego sezonu KIA Lotos Race wystartuje z pierwszego pola startowego. To jego pierwsze pole position w karierze.

W sobotę od rana nad Motorsport Arena Oschersleben wisiały ciemne chmury, a temperatura powietrza w porywach wynosiła piętnaście stopni Celsjusza. Deszcz mógł lunąć w każdej sekundzie. Kierowcy i mechanicy błagalnie spoglądali w niebo. Pierwsi dlatego, że kwalifikacje w deszczu zawsze niosą ze sobą dodatkowe ryzyko, że to pogoda a nie umiejętności kierowców przesądzi o tym, który z zawodników awansuje do Q2. Mechanicy, bo zmiana w pośpiechu kół z oponami na suchy asfalt na koła z oponami na mokry tor nie należy do przyjemnych. Na szczęście dla jednych i dla drugich, pogoda okazała się łaskawa, do tego stopnia, że przed rozpoczęciem finałowej części kwalifikacji wiatr rozwiał ciemne chmury i nad torem pojawiło się słońce.

Od pierwszej części kwalifikacji na niemieckim torze szaleli Damian Litwinowicz i Jan Antoszewski. Tylko tych dwóch kierowców poradziło sobie z przejazdem toru, liczącego 3696 metrów długości, w czasie poniżej dwóch minut. Na koniec Q1 różnica między nimi wynosiła 0.160 sekundy, szybszy był Litwinowicz. Jedynie ci dwaj zawodnicy uzyskali średnią prędkość okrążenia powyżej 111 km/h.

W Q2 było podobnie, z tą różnicą, że o 0.127 sekundy szybszy był Antoszewski. Co ciekawe, pod względem prędkości maksymalnej Damian Litwinowicz był dopiero dwunasty, a Jan Antoszewski… ostatni w klasyfikacji. Jego wynik – 145.16 km/h – był o nieco ponad sześć km/h gorszy od rekordowego, który ustanowił Lukas Keil.

W Q2 wynik poniżej dwóch minut uzyskał także rewelacyjny Szymon Jabłoński i tę część kwalifikacji – podobnie jak Q1 – 14-latek zakończył z trzecim czasem.

W finałowej rozgrywce nie poszło mu tak dobrze i musiał zadowolić się piątym czasem. Tuż za nim, ze stratą 'aż' pół sekundy, kwalifikacje ukończyła jedna z dwóch kobiet startujących w tym roku w KIA Lotos Race – Adrienn Vogel. 'Aż', bo najmniejsza różnica między zawodnikami na koniec kwalifikacji wynosiła zaledwie 0.044 sekundy. Zawodniczka z Węgier zaczęła występ w kwalifikacjach od czternastego miejsca w Q1. W Q2 wykonała skok na ósmą pozycję, a ostatecznie ustawi swoje wyścigowe Picanto już w trzeciej linii w jutrzejszym wyścigu numer jeden.

Pierwszy wyścig KIA Lotos Race 2017 wystartuje w niedzielę o godzinie 10:30, a drugi o 16:40. Zgodnie z regulaminem, najlepszych sześciu zawodników w pierwszym wyścigu do drugiego wystartuje w odwrotnej kolejności, czyli zwycięzca wyścigu numer jeden do drugiego będzie ruszał z szóstego pola startowego.

KIA Lotos Race Image © KIA Lotos Race